Tarihin En Tehlikeli 8 Salgını

 Tarihin En Tehlikeli 8 Salgını

Tarihte, günümüzde herkesi tehlikeye sokan corona salgını gibi bir çok salgın ve virüs geldi geçti. Sizlere gelmiş geçmiş en ölümcül 8 salgını bu makalemizde derledik. Ayrıca corona virüsü vakaları da arttığı için her an güncel olmayabilir, son güncelleme tarihi makale içerisinde yazmaktadır.


İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü Tüm Haberler (Güncel)

Tarihte bir çok salgın ve virüs, corona virüsü benzeri, hatta çok daha büyük felaketlere sebep oldu. Sizler için tarihin en büyük felaketlerine sebep olan 8 virüsünü bu yazımızda derledik. Dilerseniz hemen listemize geçelim. Not: Liste sıralı olarak değil, karışık olarak yazılmıştır. Ayrıca corona virüsü verileri belirli aralıklarla güncelleniyor.

Corona Virüsü(648.913+ Ölüm)


İran'da Corona Virüsü Vakası 3 Günde 7 Kat Arttı

(Güncellendi: 27.07.2020) 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya tehlike saçan Corona virüsü bugüne kadar 16 milyon 300 bine yakın kişiye bulaşırken, 648 bin’den fazla can aldı. Wuhan’daki bir hayvan pazarından çıktığı söylenen virüsün en yaygın belirtileri ise kuru öksürük, ateş, yorgunluk ve nefes almada zorlanma.

Kolera Salgını (3,5 Milyon+ Ölüm)


Kolera, Vibrio Cholerae bakterisinin neden olduğu, ani başlangıçlı bol sulu ishalle seyreden bir barsak enfeksiyonudur. Yetersiz hijyen bu virüsün en büyük bulaşma sebeplerindendir. Genellikle dışkıyla kirlenmiş su ve besinlerden bulaşan bu virüs, içme sularına karışmasıyla tehlike saçabilmektedir. Bugüne kadar pek çok kez meydana gelen kolera salgınları, 3,5 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur.

Kanamalı Ateş “Cocoliztli” Salgını (5 Milyon+ Ölüm)


1545-1548 yıllarında Meksika’da ortaya çıkan Kanamalı Ateş “Cocoliztli” Salgını’nın bugüne kadar 5 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor.

İlgili İçerik  Unutulmaz Oyun GTA Vice City Tüm Şifreleri

HIV-AIDS Salgını (40 Milyon+ Ölüm)


1960’lardan günümüze kadar gelen HIV-AIDS salgını, ilk keşfedildiğinde cinsel yollarla bulaştığı tespit edilmişti. Ayrıca salgına yakalananların bir çoğu damardan “zehir” alan bağımlılardı. Günümüze kadar 40 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan bu salgın’ın Afrikada ortaya çıktığı düşünülüyor.

Domuz Gribi (280 Bin+ Ölüm)


2009 yılında ortaya çıkan domuz gribi, 280 bin’den fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu. Oldukça yakın bir tarihte ortaya çıkan bu virüs, insandan insana bulaşabildiği için büyük bir can kaybına sebep olmuştu.

Ebola Salgını


2013-2016 yılları arasında Batı Afrikada ortaya çıkan Ebola virüsü salgını, 28 binden fazla kişiye bulaşırken 11 bin’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Bu virüs, ölüm oranı açısından en ölümcül virüslerden birisi oldu.

İspanyol Gribi (50 Milyon+ Ölüm)


1918-1920 yılları arasında ortaya çıkan İspanyol Gribi salgını, H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı bir salgındır.18 ay içerisinde 50 ile 100 milyon arası insanın ölümüne sebep olan İspanyol Gribi, insanlık tarihinin bilinen en büyük salgınlarından olmuştur.

Veba Salgınları (150 Milyon+ Ölüm)


Tarihte pek çok kez ortaya çıkan veba salgınları, toplamda 170 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Bunlardan en çok ölüme sebep olanı 541-542 yılları Jüstinyen veba salgını 100.000.000’dan fazla insanın ölümüne sebep olurken, Kara Veba isimli diğer bir salgın da 1347-1351 yılları arasında 50 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Stresten Kurtulmanın En Kolay 5 Yolu! başlıklı makalemizde Stres, Stres Atma Yolları ve Stresten Kurtulma Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın