Sürücüyü Uyarmadan Hızlanan Tesla Araçlar İncelemeye Alındı

 Sürücüyü Uyarmadan Hızlanan Tesla Araçlar İncelemeye Alındı

Önümüzdeki günlerde Tesla’yı ciddi bir soruşturma bekliyor olabilir. Çünkü Reuters’ın haberine göre ABD Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi, 500 bin Tesla aracının “sürücüyü uyarmadan ani bir şekilde” hızlandığı gerekçesiyle soruşturma başlatabilir.


İlginizi Çekebilir: Tesla Model 3, Otopilot Modunda Polis Aracına Çarptı

Reuters’ın yayınladığı rapor 2012-2019 yılları arasında Tesla Model S ve Model X araçları, 2018-2019 yılları arasında da Model 3 araçları kapsıyor. Ayrıca Reuters, 127’den fazla sürücü şikayetine 110’dan fazla kazaya ve 50’den fazla yaralanmaya da atıfta bulunuyor. Rapora göre ABD Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi 500 bin’den fazla aracı kapsayan bir inceleme başlatabilir.

Bir çok kazaya sebep olan “Tesla Otopilot Özelliği” sebebiyle ilerleyen zamanlarda herhangi bir soruşturma başlatılırsa, Tesla şirketi zor bir süreç geçirebilir. Çünkü bir çok tüketicinin bu konuda şikayeti bulunuyor ve daha önce bir çok kazaya sebep olundu. Tüketicilerin büyük bir kısmı Tesla otomobillerini park ederken ani bir şekilde hızlandığını ve aracın hasar aldığını söylerken, bir kısmı da otoyolda ani şekilde hızlandığını ve kazaya sebep olduğunu belirtiyor.

Konu ile ilgili açıklama yapması beklenen Tesla şuana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İlgili İçerik  Bir Tesla Sürücüsü, Aracı Çalan Hırsızı "Telefonla" İçeriye Kilitledi

Tesla Otopilot, Daha Önce Ölümlü Kazalara da Sebep Olmuştu

Tesla, 2019'un 4. Çeyreğinde Teslimat Rekorları Kırdı
Tesla, 2019’un 4. Çeyreğinde Teslimat Rekorları Kırdı

Daha önce bir çok kazaya sebep olan Otopilot özelliği, ölümcül kazalara bile sebep olmuştu. Tesla’nın Otopilot özelliği’nin sebep olduğu ölümlü kaza, Tesla kullanıcılarında büyük bir kaygı yaratmıştı. 23 Mart 2018 tarihinde yaşanan kazadan bir kaç dakika önce sürücü, Tesla aracını otopilot moduna geçirmişti. Daha sonra ise Tesla Model X, yol kenarındaki bariyerlere çarparak aracın parçalanmasına ve yanmasına sebep olmuştu. Sürücü ise hayatını kaybetmişti. Şirket, yayınladığı resmi açıklamada, sürücünün kazadan önce otopilot moduna geçtiğini kabul etti, fakat defalarca sürücünün kontrolü ele alması konusunda uyarılar yapıldığını ileti.

Şimdi ise sürücüler, hiç bir uyarı almadan Tesla araçlarının ani bir şekilde hızlandığını belirtiyor. İlerleyen günlerde konu hakkında bilgiler elimize ulaştıkça sizleri bilgilendireceğiz, bizleri mobil uygulamamızdan ve web sitemizden takip edebilirsiniz…

Kitle Mobil Uygulama İndir

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın