Süper Bilgisayar Summit, Covid-19’a Karşı 77 Kimyasal Buldu

 Süper Bilgisayar Summit, Covid-19’a Karşı 77 Kimyasal Buldu

Dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketi IBM‘in saniyede 200 katrilyon işlem yapabilen süper bilgisayarı Summit, Corona virüsünü önleyebilecek 77 kimyasal tespit etti.


İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü Tüm Haberler (Sürekli Güncel)

ABD Enerji Bakanlığı ve Sivil Amaçlı Bilimsel Araştırmalar için IBM tarafından geliştirilen süper bilgisayar Summit, Corona virüsünü önleyebilecek olan 77 adet kimyasalı tespit etti. Saniyede 200 katrilyona kadar işlem yapabilen bu süper bilgisayar, bu kimyasalları 8 bini aşkın simulasyon ile saptadı.

Corona virüsünün bulunduğu hücrelerde hangi ilaç bileşenlerinin etkili olacağını araştıran süper bilgisayar, bu yolda önemli bir bilgi kaydetti. Uzmanlar, Summit’in tespit ettiği 77 kimyasalın, corona virüsüne karşı aşı çalışmalarında oldukça etkili olabileceğini söyledi.

Araştırmaları ve simulasyonları sürdüreceğini söyleyen ekip, süper bilgisayar Summit ile corona virüsüne karşı her türlü çalışmayı yürüteceklerini belirtti.

Corona virüsü ile ilgili tüm güncel gelişmeleri “kitle.net” web sitemizden takip edebilir, hemen aşağıdan son durum bilgisine ulaşabilirsiniz.


Corona Virüsü Son Durum (22.03.2020 – 17:00)


Her 10 Corona Vakasından Yalnızca 1'i Tespit Edilebiliyor

  1. Bulaştığı Kişi Sayısı: 308.615
  2. Ölümüne Sebep Olduğu Kişi Sayısı: 13.071
  3. Bulaştığı Ülkeler: Çin, Hong Kong, Tayland, Makao, Avustralya,  ABD, Tayvan,  Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore, Fransa, Vietnam, Kamboçya, Kanada, Nepal, Ukrayna, Rusya, İtalya, İspanya, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Almanya, Vietnam, İsveç, Hindistan, Belçika, Mısır, Lübnan, İran, Romanya, Brezilya, Gürcistan, Danimarka, Estonya, Cezayir, Kuzey Makedonya, Afganistan, Pakistan, Hırvatistan, Avusturya, Irak, İsrail, Umman, Yunanistan, Yeni Zelanda, Azerbaycan, Qatar, Polonya, Dominik Cumhuriyeti, Ürdün, Nijerya, Şili, Tunus, Andorra, Fahore Adaları, Kosta Rika, Ermenistan, Vatikan, Peru, Paraguay, Moldova, Moğolistan, Litvanya, Burkino Faso, Kıbrıs, Brunei, Kamerun, Kongo, Türkiye, Somali, Papua Yeni Gine, Zambiya, Çad, Liberya, Saint Lucia, El Salvador, Madagaskar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Bahamalar, Gabon, Guyana, Barbados, Seyşeller, Kenya, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Monako, Jersey, Guatemala, Maldivler, Fildişi Sahilleri, Jamaika, Küba, Kosova, Bolivya, Bangladeş, Özbekistan, Venezuela, Senegal, Malta
  4. Kurtarılan Kişi Sayısı: 95.834
  5. Türkiye: 947 vaka – 21 ölüm
  6. İtalya: 53.578 vaka – 4.825 ölüm
  7. Çin: 0 yeni “ithal” vaka – 5.549 etkin vaka – 3.261 ölüm
İlgili İçerik  Corona Virüsü ile Savaşan Çin'den Son Fotoğraflar

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın