Connect with us


Dünya'dan Haberler

Stratosferden İnternet Sağlayacak Olan Sunglider, Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

Stratosferden kablosuz internet sağlayabilmek adına geliştirilen Sunglider isimli drone, test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Zaman:

Tarih:

Stratosferden İnternet Sağlayacak Olan Sunglider, Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı Stratosferden kablosuz internet sağlayabilmek adına geliştirilen Sunglider isimli drone, test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Japonya‘nın en büyük şirketlerinden biri olan SoftBank Corp. ve ABD merkezli insansız hava aracı üreticisi AeroVironment‘in ortak girişimi olan Sunglider, 22 Eylül‘de, yani geçtiğimiz ay test uçuşu gerçekleştirdi. Stratosferden internet sağlaması amacıyla test uçuşu gerçekleştiren Sunglider adlı drone, test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Birçoğunuzun da bileceği gibi son yıllarda internet alanında çok büyük çalışmalar başladı. Dünya çapında pek çok şirket, daha hızlı internet sunabilmek ve internet kullanamayan bölgelerde de internet sağlayabilmek adına önemli projelere başvurmaya başladı. Bu süreçte pek çok şirket, uzaydan internet sağlamak ve drone’lar ile internet dağıtabilmek için çalışmalara başladı.

Bu konuda en başarılı şirketlerden biri Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi oldu. SpaceX bünyesinde önemli bir girişim olarak karşımıza çıkan Starlink, uzaydan dünyanın her yerine internet sağlayabilmek adına geliştirildi ve uzaya binlerce uydunun gönderileceği açıklandı. Elon Musk’ın Starlink girişimi interneti uzaydan dağıtmayı planlarken, bazı şirketler de bunu Stratosfere yerleştireceği drone’lar ile yapmayı planladı. Bu şirketlerden biri de SoftBank ve AeroVironment tarafından desteklenen Sunglider oldu.

Stratosferden İnternet Sağlayacak Olan Sunglider, Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı Stratosferden kablosuz internet sağlayabilmek adına geliştirilen Sunglider isimli drone, test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Sunglider ismi verilen bu drone, aslında oldukça iyi bir teknolojiye sahip. 80 metre uzunluğundaki devasa drone, yapılan test uçuşunda 19 kilometre kadar yukarıya çıkarak internet sağlamayı başardı. Uçuş kontrolleri, güç sistemi, yön bulma ve veri testleri gibi testler başarıyla tamamlandı. Tüm gücünü üzerinde bulunan paneller sayesinde güneş enerjisi ile karşılayacak olan Sunglider adlı bu dev drone, açıklamalara göre aylarca havada durabiliyor.

Benzer içerik:  Twitter, Netflix ve WhatsApp'ta Erişim Sorunu Yaşanıyor

Gerçekleştirilen test sırasında bu drone’un internetini kullanan ekip, bu drone’dan aldıkları veri ile görüntülü görüşme yaptı. Video konferans ile bu interneti test eden ekip, yine bu testleri de başarıyla tamamladıklarını aktardı. Çok kısa sürede 2 adet Sunglider drone’u geliştirdiklerini ve bu droneları birçok kez test ettiğini aktaran ekip, bu işte çok ciddi olduklarını söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir