Connect with us


Dünya'dan Haberler

Starlink Uyduları, Yangından Küle Dönen Bölgelere Uzaydan Yardım Ediyor

Son yılların en dikkat çeken teknolojilerinden biri olan uzaydan internet projesi Starlink, yangından küle dönmüş bölgelere uzaydan internet sağlayarak yardım ediyor.

Zaman:

Tarih:

Starlink Uyduları, Yangın Bölgelerine Uzaydan Yardım Ediyor

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Tesla‘nın kurucusu Elon Musk, son yıllarda oldukça önemli işlere imza atmış ve birçok konuda oldukça iyi çözümler üretmişti. Özellikle elektrikli otomobil alanında devasa bir şirket olan Tesla’nın kurucusu Elon Musk, tüm dünyada hızla gelişen internet teknolojileri için çok iyi bir çözüm olabilecek olan Starlink projesini de geçtiğimiz yıllarda sunmuştu.

İnsanlara uzaydan internet sunmayı amaçlayan Starlink projesi, çok yüksek hızlarda internet sunmayı ve bu interneti tüm dünyada kullanıma açmayı hedefliyor. Dünyanın dört bir yanında internet hizmeti sunması beklenen Starlink projesi, 2027 yılında insanlara çok yüksek hızda internet sunmayı amaçlıyor. Dünyanın her yerine internet ulaştırmak isteyen Starlink projesi, şimdi de yangından küle dönen bölgelere uzaydan internet sağlayarak yardımcı oluyor.

ABD’de orman yangınları sırasında neredeyse tamamı küle dönen Malden isimli kasabada bir uydu terminali kurulumu yapan SpaceX, bu şekilde Starlink uydularından bağlantı alarak bölgedeki acil durum ekiplerine ve sivillere internet erişimi sağlamaya başladı. Ücretsiz bir şekilde bölgeye internet sağlayan Starlink, şimdiden pek çok alanda oldukça işe yarayan bir çözüm olarak kullanılmaya başladı bile.

Starlink Uyduları, Yangından Küle Dönen Bölgelere Uzaydan Yardım Ediyor Son yılların en dikkat çeken teknolojilerinden biri olan uzaydan internet projesi Starlink, yangından küle dönmüş bölgelere uzaydan internet sağlayarak yardım ediyor.

Çıkan yangınlarda küle dönen bölgelere kurulan terminaller sayesinde Starlink’in uzayda bulunan uydularından internet sağlanıyor ve bölgedeki acil durum ekipleri internet bağlantısı sağlayabiliyor. Bu da bölgedeki iletişimin çok daha kolaylaşmasını sağlıyor. Oldukça yararlı bir sistem olarak bu bölgede kullanılan Starlink, bölgenin neredeyse tamamı küle dönmüş olsa da bölgeye internet sağlayabiliyor.

Benzer içerik:  Elon Musk'ın Açıklamalarına Göre Neuralink, Beyninizi Sizden İyi Kullanabilir

Normal şartlarda bölgede internete bağlanmak neredeyse imkansız bir hale gelirken, çok basit bir şekilde bölgeye kurulan terminal ve Starlink’in uzaydaki uyduları, bölgenin internete bağlanmasını ve haberleşmesini oldukça kolaylaştırıyor. Washington Acil Durum Yönetim Birimi tarafından paylaşılan terminal fotoğrafıyla birlikte ilgili konunun detayları aktarıldı.

Bu girişimin kurucularından olan Elon Musk ise bu paylaşımı cevapsız bırakmadı. Starlink’in bu tür durumlara her türlü yardımcı olabileceğine değinen Elon Musk, internete erişimi mümkün olmayan her türlü bölgeye internet sağlamaya devam edeceklerini bildirdi. Doğal afetlerden veya yangınlardan dolayı internete erişimi mümkün olmayan bölgelere çok kısa bir sürede internet sağlayan Starlink ise şimdiden çok büyük bir ilgi çekmiş durumda.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir