Starlink Uyduları Türkiye’den Görünecek (Starlink Nedir?)

 Starlink Uyduları Türkiye’den Görünecek (Starlink Nedir?)

SpaceX‘in devasa internet projesi Starlink‘in “Uydu Treni“, bu akşam saat 20:00’dan itibaren Türkiye’den görünebilecek. Bir çok ülkenin üzerinde görünerek paniğe sebep olan Starlink uyduları nedir ne değildir gelin hep birlikte bakalım…


İlginizi Çekebilir: Starlink Uydularının Oluşturduğu Görüntü İnsanları Korkuttu

Ünlü milyarder Elon Musk’ın yürüttüğü Starlink projesi kapsamında uzaya gönderilen bir çok uydu, farklı zamanlarda bazı ülkelerin üzerisinde görünerek insanları paniğe sürükleyebiliyor. Bugün(26.04.2020) saat 20:00’dan itibaren Türkiye’den de görüneceği söylenen Starlink uydusu, küçük çapta bir paniğe sebep olabilir.

Bir çok ülkenin üzerinde görünerek insanların paniğe kapılmasına sebep olan Starlink uyduları, geçtiğimiz zamanlarda başka ülkelerden de görünmüş ve UFO sanılmıştı. Sıralı bir şekilde ilerleyen “Uydu Treni” garip görüntüsüyle kısa süreli şaşkınlık yaratabiliyor. Fakat siz görürseniz bilin ki havadan geçen o garip şeyler, ünlü girişimci Elon Musk’ın Starlink projesi kapsamında yolladığı uydular.

Starlink Uydularının Oluşturduğu Görüntü İnsanları Korkuttu

Ünlü girişimci Elon Musk’ın tüm dünyaya çok hızlı ve çok ucuz internet sunabilmek adına başlattığı Starlink projesi kapsamında uzaya 30.000’den fazla uydu gönderilmesi ve uzaydan dünyaya internet sağlanması planlanıyor. Musk’ın normal internetlere göre çok daha ucuz olacağını belirttiği uzay’dan internet projesi kapsamında, her ay uzaya 60 yeni Starlink uydusu gönderiliyor. Birbirlerini takip eden bu uydular, dünyanın yörüngesinde sürekli ilerliyor.

İlgili İçerik  Huawei, Everest Zirvesine 5G Anteni Yerleştirdi

Starlink projesi nedir ne değildir, ve fiyatlandırması ne şekilde olacak kısaca aşağıda açıkladık. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Starlink Kısaca Nedir?


Starlink Uydularının Oluşturduğu Görüntü İnsanları Korkuttu

Starlink projesi, SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk’ın 2015 yılında başlattığı bir küresel internet bağlantısı projesidir. Projeye göre uzaya gönderilmesi planlanan toplam 30.000’den fazla uydu, dünyanın dört bir yanına internet dağıtacak. Bu internet normal internetlere göre çok daha hızlı ve ucuz olacak. Düzenli olarak her ay uzaya gönderilen 60 adet uydu, toplamda 30.000’den fazla olana kadar gönderilmeye devam edilecek. Kısaca hesaplayacak olursak uzaya gönderilen her 60 uydunun roketler ile gönderilme masrafı 75 milyon dolar civarında oluyor. 30.000 uydunun uzaya gönderilmesi için 500 kez roket fırlatılırsa 37 milyar 500 milyon dolar gibi bir masraf ortaya çıkıyor. Yani projenin henüz başında devasa bir maliyet gerekiyor.

Starlink Fiyatı

Starlink projesi hakkında en çok merak edilen konulardan biri olan Starlink internet fiyatları hakkında henüz resmi ve net bir açıklama olmasa da heyecan verici bir açıklama bulunuyor. Proje yöneticileri ve Elon Musk, Starlink projesinin küresel açıdan çok uygun fiyatlar ile internet sunmasını hedeflediklerini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın