Connect with us


Dijital Haberler

Starlink Projesinin İnternet Hızı Testi Yayınlandı

Elon Musk’ın öncülüğünde başlanan ve son zamanların en ilgi çeken projelerinden olan uzay internet projesi Starlink’in internet hızı testi ortaya çıktı.

Zaman:

Tarih:

Starlink Projesinin İnternet Hızı Testi Yayınlandı

Dünyanın en zengin kişilerinden olan ve Tesla, SpaceX gibi önemli şirketlerin kurucusu olan Elon Musk‘ın yeni girişimi uzaydan internet projesi Starlink, milyonlarca kişi tarafından heyecanla bekleniyor. Şuanda yapım aşamasında olan ve bitmesi için önünde uzun bir zaman bulunan proje, şuan ki denemelerde ortaya çıkan hız testi ile karşımızda. Fakat ortaya çıkan hızlara bakılırsa şuan için oldukça düşük diyebiliriz.

Dünyanın en hızlı internet projelerinden biri olarak ortaya çıkan Starlink, 1GBit/saniye’ye kadar internet hızı sağlayacağını vaat ediyor. Bununla birlikte saniyede 1 Gbit internet verebileceği söylenen bu internetin dünya çapında oldukça uygun fiyatlarla çıkış yapacağı söyleniyor. 2020’nin sonlarına doğru kısıtlı bölgelerde kullanıma sunulacak olan Starlink’in internet hızı da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Henüz proje için fiyat bilgisi vb. verilmese de, ortaya çıkan hız testinde çok da şaşırtıcı şeyler yer almıyordu. Starlink’in internet hızı testlerinde çıkan sonuçlara göre ortalama olarak 35-55 Mbps indirme hızı sunan proje, diğer bir yandan 4,5 Mbps ile 18 Mbps arası Upload, yani yükleme hızı veriyor. Ortalama olarak hızlara bakarsak ülkemizdeki fiber internetlerin bile bununla aynı veya daha yüksek hıza ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Fakat Starlink’in 1 Gbit/saniye hızındaki internet projesi tabii ki iptal edilmedi. Bu hızlar henüz projenin başlangıç aşamasında ortaya çıkan hız diyebiliriz.

Benzer içerik:  Akıllı Bileklik Xiaomi Mi Band 5'in Türkiye Fiyatı Belirlendi
Starlink Projesinin İnternet Hızı Testi Yayınlandı Elon Musk'ın öncülüğünde başlanan ve son zamanların en ilgi çeken projelerinden olan uzay internet projesi Starlink'in internet hızı testi ortaya çıktı.

Önünde henüz uzun bir yol olan Starlink projesi, başlangıç aşamalarında oldukça iyi bir hız veriyor diyebiliriz. Fakat bu hızlar ile nasıl bir fiyatla çıkış yapacak veya kullanıcılar tarafından bu hızlar nasıl karşılanacak henüz net olarak bilinmiyor.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi tarafından yönetilen Starlink projesi bittiğinde, 1 Gbit/s hızındaki internetin maksimum 35ms’lik gecikme ile kullanıcılara sunulacağı vaat ediliyor. 1 Gbit internetin her evde kullanıldığını düşünürsek, teknolojinin fazlasıyla gelişeceğini söyleyebiliriz. Diğer bir yandan bu internet hızı testinin oldukça iyi olduğunu da söyleyebiliriz, çünkü henüz uzayda 600 adet Starlink uydusu bulunuyor. Planlanan toplam uydu sayısı ise 42.000 olarak açıklanıyor. Yani henüz 41.400 uydunun daha gönderilmesi planlanıyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

3 Yorum

3 Comments

 1. hasan

  17 Ağustos 2020 at 20:43

  oldukça düşük dediğiniz hızın çeyreğini almak için ayda 65tl ödüyorum ve hız bana idare eder geliyor..

  • Ali Çelen

   17 Ağustos 2020 at 20:56

   Bizim ortalamamıza göre çok yüksek olsa da, Singapur, Tayland, İsviçre ve Hong Kong gibi ülkelerde 200 Mbps ortalama internet hızı bulunuyor. Ayrıca Starlink’in hedeflediği hız 1Gbit/s. Bence biraz daha uydu göndermeden bu hızlarla pek de kullanıcı bulamaz Starlink.

 2. mehmet

  5 Ekim 2020 at 09:25

  ya! bizim ülkede hala utanmadan 1mps internet satışı var, evet yalnış duymadınız ben 44tl lik, 4mbps, 20gb dan sonra hızı 1 mps ye düşürülen internet kullanıyorum, bu satılıyor ki,alıyoruz. 1 mps alma,8,16mps al,pinti… diyen arkadaşlara,gelin faturamı ödeyin sizin hatrınız için 24mbps de alırım.. sonuç itibariyle güclü türkiyede halkın çektiği rezilliğe bak.. bu arada bir bilgi vereyim, internet dediğiz şeyin bir masrayok arkadaşlar,internet üretmek için kömür yada petrol tüketmene gerek yok, iki fişi bir birine bağla, vatandaşa sat pahalı pahalı..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir