Connect with us


Dijital Haberler

Google Stadia Ne Kadar İnternet Harcar?

Teknoloji devi Google’ın iyi sistem gerektirmeyen bulut oyun servisi Google Stadia ne kadar internet harcar bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Zaman:

Tarih:

Google Stadia Ne Kadar İnternet Harcar?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yeni bir servis duyurmuş ve bu servis oyun dünyasına büyük bir dikkat çekmişti. Birçoğunuzun da bildiği üzere yeni oyunlar fazlasıyla iyi grafiklere ve oynanışa sahip olsa da, bu oyunları oynayabilmeniz için çok iyi sistemlere sahip olmanız gerekiyor. Oyun ne kadar iyi grafiklere sahipse, sizin de o kadar yüksek bir sisteme sahip olmanız, oyunu ancak bu şekilde oynamanız gerekiyor.

Daha doğrusu yerel olarak oynamanız için bu şekilde gerekiyor. İnternetin ve oyuncuların mizah dünyasında oldukça iyi bir mim haline gelen “16 GB RAM full indir” aramaları, Google Stadia ile gerçek oluyor. Stadia, size oldukça yüksek özelliklere sahip bir bilgisayarı aylık abonelik ile veriyor. Bu sayede sizin bilgisayarınız ne kadar kötü olursa olsun, Google’ın size sağladığı bilgisayar üzerinden bu oyunları oynayabiliyorsunuz

Daha önce başka şirketler tarafından da yapılan bulut oyun servisleri, son dönemlerde oldukça yaygınlaştı. Bunun yaygınlaşmasının sebebi hem sistem fiyatlarının, hem de oyun fiyatlarının oldukça yükselmesi. Bu tür bulut oyun hizmetlerinde ise aylık abonelik ile dilediğiniz oyunları uzak bilgisayardan oynayabiliyorsunuz. Fakat tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi bu servislerin de kötü tarafı, internetinizi adeta sömürmesidir. Tabii ki uzaktaki bir bilgisayarın size anlık olarak o oyunun görüntülerini Full HD bir şekilde vermesi için, devasa miktarlarda internet gerekebilir. Google bunu edebildiği kadar optimize etse de, yine de oldukça fazla internet kullanacağını söyleyebiliriz. Şöyle söylemek gerekirse, eğer mobil veri ile Google Stadia’da 4K çözünürlüğünde bir oyun oynasaydınız, günlük 1 saat oynama ile 2 ayda güzel bir bilgisayar parası çıkabilirdi.

Google Stadia Ne Kadar İnternet Harcar? Teknoloji devi Google'ın iyi sistem gerektirmeyen bulut oyun servisi Google Stadia ne kadar internet harcar bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Bu tür hizmetlerden faydalanmak için maalesef internet konusunda oldukça cömert olmalısınız. Google Stadia’ya girerken diğer cihazlardaki bağlantıları kesmeniz bile gerekebilir. Çünkü hem size sağlanan uzak oyuncu bilgisayarı canlı olarak size görüntü aktaracak, hem de siz o bilgisayarı anlık olarak kontrol edeceksiniz. Bunun kesintisiz ve donma yaşanmadan sağlanması için oldukça hızlı internete sahip olmanız gerekiyor.

Benzer içerik:  Apple Müzik 2020 Ödülleri Kazananlar Açıklandı

Google Stadia’nın istediği internet miktarlarına gelirsek, Stadia üzerinde 60 fps 1080p çözünürlüğünde bir oyun oynamak isterseniz, 15-30 Mbps aralığında internet hızına sahip olmanız gerekiyor. Bunun oldukça yüksek bir rakam olduğunun farkındayız fakat, dediğimiz gibi kaliteli görüntü alabilmeniz için kesinlikle bu miktarlarda internet harcayabilmeniz gerekiyor. Diğer bir yandan kaliteyi biraz daha düşürürüm derseniz, 60 fps 720p çözünürlüğünde oyun oynadığınızda saniyede 5-10 MB arası internet hızına sahip olmanız gerekiyor. Diğerlerine bakıldığında bunun fazlasıyla uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Google Stadia’nın en yüksek internet harcayan seçeneği ise 4K HDR 60 fps seçeneği. Bu seçenekle oyun oynamak isterseniz, en az 35 Mbps hızında bir internete sahip olmanız gerekmektedir. Türkiye genelinde internet hızlarını düşünecek olursak, bu miktarların birçok oyuncu için zor olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Turkcell Superonline’da 80 TL ve üzeri fiyatlara 35 Mbps üzeri internet satılırken, Türk Telekom’da da bu hızlarda internete 100 TL ve üzeri fiyatlarla sahip olabiliyorsunuz.

Dilersneiz hemen aşağıdan Google Stadia ne kadar internet yer daha detaylı liste halinde de göz atabilir, konu hakkındaki yorumlarınızı bu makalenin altından bizlere iletebilirsiniz.

Google Stadia Ne Kadar İnternet Yiyor?

Google Stadia Ne Kadar İnternet Harcar? Teknoloji devi Google'ın iyi sistem gerektirmeyen bulut oyun servisi Google Stadia ne kadar internet harcar bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

720P | 60 FPS

  • Saniyede: 1-2 MB arası
  • Dakikada: 75 MB ortalama
  • Saatte: 4,5 GB

1080P | HDR | 60 FPS | 5.1 Surround

  • Saniyede: 2.5-3 MB arası
  • Dakikada: 170-175 MB ortalama
  • Saatte: 10 GB ortalama

4K | HDR | 60 FPS | 5.1 Surround

  • Saniyede: 4-5 MB arası
  • Dakikada: 275 MB ortalama
  • Saatte: 16 GB ortalama

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir