Connect with us


Otomobil Haberleri

Saatte 532.93 KM Hızla Giden SSC Tuatara, Dünyanın En Hızlı Otomobili Oldu

SSC Tuatara, saatte tam 532,93 km hızıyla dünyanın en hızlı otomobili olmayı başardı. İşte tasarımıyla dikkat çeken dünyanın en hızlı otomobili SSC Tuatara…

Zaman:

Tarih:

Saatte 532.93 KM Hızla Giden SSC Tuatara, Dünyanın En Hızlı Otomobili Oldu SSC Tuatara, saatte tam 532,93 km hızıyla dünyanın en hızlı otomobili olmayı başardı. İşte tasarımıyla dikkat çeken dünyanın en hızlı otomobili SSC Tuatara...

Shelby SuperCars adlı ABD merkezli süper spor otomobil üreticisi, ürettiği otomobiller ile dünya rekorlarını alt üst etmeyi başarıyor. Saatte 532,93 km hızla giden Tuatara otomobil modeliyle eski dünya rekorunu kıran Shelby SuperCars(SSC), aslında daha önceki rekoru da yine kendisi kırmıştı. ABD merkezli süper spor otomobil üreticisi, kendi kırdığı 412 km/saat’lik rekoru, şimdi de 508,72 km/saat ile yineledi.

Daha önce 2007 yılında Ultimate Aero modeli spor otomobiliyle dünyanın en hızlı otomobili ünvanını kazanan ABD merkezli spor otomobil üreticisi SSC, 2007 yılında Ultimate Aero modeli otomobiliyle 412.22 km/saat hızla dünya rekorunu kırmayı başarmıştı. Aradan geçen 13 yılın ardından kendi rekorunu tekrardan kıran süper spor otomobil üreticisi SSC, ilgili rekor denemesini State Route 160‘ta gerçekleştirdi.

SSC Tuatara’nın sürücü koltuğuna geçen Oliver Webb, Guinness Rekorlar Kitabı kuralları gereğince 2 yönlü test gerçekleştirdi. Test sonuçlarında ise yeni dünya rekoru kırılmış oldu. Oliver Webb, SSC Tuatara otomobil ile tam 508,72 km/saat hıza çıkarak dünyanın en hızlı otomobili ünvanını bu otomobil için almayı başardı.

Benzer içerik:  McLaren Genel Merkezi Satışa Çıktı: 256 Milyon Dolar
Saatte 532.93 KM Hızla Giden SSC Tuatara, Dünyanın En Hızlı Otomobili Oldu SSC Tuatara, saatte tam 532,93 km hızıyla dünyanın en hızlı otomobili olmayı başardı. İşte tasarımıyla dikkat çeken dünyanın en hızlı otomobili SSC Tuatara...

İlk çıkışında Oliver Webb’in sürücülüğünde 484.53 km/saat hıza çıkan SSC Tuatara, daha sonraki çıkışında da 532.93 km/saat hıza çıkarak çok büyük bir hıza ulaştı. 2 çıkışın da ortalaması düşünüldüğünde, SSC Tuatara’nın hızı saatte ortalama 508 km/saat olarak tarihe geçti ve dünyanın en hızlı otomobili olarak rekor kırdı. 5.9 litrelik çift turbo V8 motoru sayesinde 1.750 beygir gibi muhteşem bir güç üretebilen spor otomobil modeli, koronavirüs sebebiyle şimdilik yalnızca 3 tane üretildi.

SSC tarafından yapılan açıklamalara göre Tuatara model bu otomobil, 2022 yılına kadar 25 adet üretilecek. Şirket, 2022 yılına kadar üretilecek olan 25 aracın 20’sinin şuandan rezerve edildiğini belirtiyor. Dilerseniz SSC Tuatara’nın hız testine hemen aşağıdaki videodan da göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir