Connect with us


Dijital Haberler

Spotify, Epic Games’e Destek Olarak Apple’a Karşı Çıktı

Dünyanın en çok kullanılan müzik platformlarından olan Spotify, dün Epic Games’in popüler oyunu Fortnite Mobil’in App Store’dan kaldırılması hakkında Epic Games’i savundu.

Zaman:

Tarih:

Spotify, Epic Games'e Destek Olarak Apple'a Karşı Çıktı Dünyanın en çok kullanılan müzik platformlarından olan Spotify, dün Epic Games'in popüler oyunu Fortnite Mobil'in App Store'dan kaldırılması hakkında Epic Games'i savundu.

Dünyanın en büyük dijital müzik dinleme platformlarından biri olan Spotify, Epic Games ve Apple gerilimindeki yerini belli etti. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Epic Games ve Apple’ın arasında dün yaşanan gerginlikle Apple, Epic Games’in en çok oynanan oyunlarından olan Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Bunun ardından Google da Play Store üzerinden Fortnite’ı kaldırdı.

Dünyanın en çok kullanılan 2 mobil işletim sisteminin dijital mağazalarında çok sert bir yaptırımla karşılaşan Epic Games, oldukça zor bir durumda kaldı. Durumu özetlemek gerekirse şöyle özetleyelim. Epic Games, geçtiğimiz günlerde Fortnite’ın mobil versiyonuna kendi ödeme sistemini getirmişti. Bu ödeme sisteminin gelmesinin sebebi ise Apple ve Google’ın %30 payının ortadan kalkmasıydı.

Epic Games kendi ödeme sistemini Fortnite Mobil’de kullanılınca, hem Google’a ve Apple’a pay vermeyecek, hem oyunculara uygun fiyattan paket satacak, hem de daha fazla gelir sağlayacaktı. %30 payı ortadan kaldıran Epic Games, 10 dolarlık paketten %20’lik indirim yaparak satış yapmaya başladı. %30’luk pay oranının ortadan kalkmasına rağmen yalnızca %20 indirim yapan ve her 10 dolarlık pakette 1 dolar daha fazla kazanmayı hedefleyen Epic Games, tabii ki Apple ve Google’ın tepkisinden kaçamadı.

Spotify, Epic Games'e Destek Olarak Apple'a Karşı Çıktı

Hem Apple ve Google’ın mağaza hizmetlerinden ve ödeme hizmetlerinden faydalanan, hem %30 pay vermemek için kendi ödeme sistemini kullanan, buna ek olarak bir de %30 payın %10’unu kendine pay eden Epic Games, Apple ve Google’ın hedefi haline geldi. Haklı olarak Epic Games’in bu kararına tepki gösteren 2 şirket, Fortnite’ı mağazalardan kaldırdı. Önce App Store’dan kaldırılan oyun, saatler sonra Play Store’dan da kaldırıldı.

Benzer içerik:  Tim Cook, George Floyd Hakkında Açıklamada Bulundu

Şimdiyse dijital müzik dinleme platform Spotify, Epic Games’e destek çıkarak Apple’ın karşısına geçti. Apple’ın piyasadaki hakimiyetini kötüye kullandığını söyleyen söyleyen Spotify sözcüsü, Epic Games’in Apple karşısındaki duruşunu taktir ettiklerini belirtti. Diğer bir yandan daha önce Spotify, Apple Music’in öne çıkarıldığını ve Spotify’ın geriye atıldığını iddia ederek Apple’a karşı dava açmıştı. Yani Spotify’ın da Epic Games’e destek olması gayet olası bir durumdu.

Epic Games’in Apple’ın aldığı bu kararlara tepki olarak çıkardığı animasyon videosu, oldukça kötü bir Apple (Elma) karakterine karşı çıkan bir Fortnite karakterini gösteriyordu. İlgili animasyon videosu da kısa sürede 2,5 milyondan fazla izlendi. Dilerseniz “1984 – FreeFortnite” başlıklı o animasyon videosunu hemen aşağıdan seyredebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir