Connect with us


Mobil Haberler

Spotify, Apple One’ı Hedef Aldı: “Kontrol Edilmeli”

Dünyanın en büyük dijital müzik platformlarından olan Spotify, en büyük rakiplerinden olan Apple’ı yine haksız rekabet yaptığıyla eleştirdi ve kontrol altına alınmasını istedi.

Zaman:

Tarih:

Spotify, Apple One'ı Hedef Aldı: "Kontrol Edilmeli"

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple, son günlerde adeta diğer teknoloji şirketlerin hedefi haline gelmiş durumda. iOS işletim sistemli birçok ürününü tüm dünyada pazarlamayı başaran Apple, bu cihazlar içerisinde kendi uygulamalarını ön plana çıkarmak ve rakiplerini engellemek ile suçlanıyor. Epic Games‘in başlattığı “haksız rekabet” savaşı, şimdi de Spotify ile devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde mobil oyunu Fortnite’a kendi ödeme sistemini eklemesi sebebiyle App Store’dan banlanan Epic Games, Apple’ı haksız rekabet ile suçlamış ve mahkemeye vermişti. Bu süreçte Epic Games, arkasına diğer teknoloji şirketlerini de almış ve Apple’ı adeta topa tutmuştu. Bu şirketlerden biri de Spotify olmuştu. Epic Games’in Apple’a karşı başlattığı savaşta Epic Games’in arkasında duran Spotify, Apple’ın haksız rekabet yaptığını söylemişti.

Apple’ın piyasadaki liderliğini kötüye kullandığını çok açık bir şekilde söyleyen ve Epic Games’in arkasında duran Spotify, Apple’ın kendi uygulamalarını öne çıkardığını söyledi. Bildiğiniz gibi dünyanın en çok satan akıllı telefon modellerinden olan iPhone’lar veya iPad tabletler, Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemleriyle çalışıyor. Bu sistemlerde de yine Apple’ın dijital uygulama mağazası olan App Store bulunuyor. Spotify’ın iddiası ise, Apple’ın App Store üzerinde kendi uygulamalarını öne çıkararak Spotify’ı geriye düşürmesi.

Benzer içerik:  iPhone 12 Serisinin Fiyatları Ortaya Çıktı
Spotify, Apple One'ı Hedef Aldı: "Kontrol Edilmeli" Dünyanın en büyük dijital müzik platformlarından olan Spotify, en büyük rakiplerinden olan Apple'ı yine haksız rekabet yaptığıyla eleştirdi ve kontrol altına alınmasını istedi.

Apple One adlı yeni sistemiyle birlikte tüm aboneliklerini tek pakette toplamayı amaçlayan Apple, Apple TV ve Apple Music gibi tüm abonelik planlarını tek bir planda, yani Apple One’da topladı. Apple One birçok kişinin ilgisini çekerken, Spotify’ın da hedefi haline geldi. Apple’ın çok ciddi şekilde tekelleştiğini belirten Spotify, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Spotify, Apple’ı hedef aldığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

Apple’ın bir kez daha piyasadaki konumunu kötüye kullandığını, kendi hizmetlerini ön plana çıkardığını görüyoruz. Rekabet makamlarını, Apple’ın rekabet karşıtı davranışını kısıtlamak için acilen harekete geçmeleri konusunda uyarıyoruz. Eğer bu da kontrol edilmeden bırakılırsa, geliştirici topluluğuna onarılamaz zararlar verecek ve kolektif özgürlüklerimizi dinlemek, öğrenmek, yaratmak ve bağlanmak konusunda topluluğu tehdit edecektir.

-Spotify

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir