SpaceX’in Starship Roket Prototipi Test Sırasında Patladı

 SpaceX’in Starship Roket Prototipi Test Sırasında Patladı

SpaceX‘in yeni nesil roketlerinden biri olan Starship‘in üçüncü prototipi, Teksas Boca Chica‘da yapılan basınç testi sırasında patladı. Roketin patlama anı kameralarla kaydedildi.


İlginizi Çekebilir: SpaceX, Uzay’a Süper Fareli Kargo Roketi Gönderdi

Süper soğuk yakıtlar ile doldurulan Starship prototipi, yapılan basınç testi sırasında bu basınca dayanamadı ve paramparça oldu. Çevredeki kişiler tarafından çekilen videolar ile patlama anı an an kaydedildi. SpaceX’in bu başarısızlığı ilk de değil. Geçtiğimiz zamanlarda yine basınç testi yapılan bir Starship test roketi daha patlamıştı.

SpaceX, test ettiği roket sayısını her geçen gün arttırıyor ve şuanda hala çalışmaları süren test araçları bulunuyor. Boca Chica’daki SpaceX çalışanları, yeni Starship roketleri geliştirme konusunda hızla çalışmalarını sürdürüyor. Yani önümüzdeki yakın bir zamanda tekrar bir roket testi görmemiz mümkün olabilir.

Diğer bir yandan SpaceX kurucusu ünlü milyarder Elon Musk, Starship’in geçtiğimiz zamanlarda patlayan üçüncü prototipinin patlama sebebinin “araç tabanındaki fren balataları” olduğunu söylemişti. Bildiğiniz üzere tüm dünyada tehlike saçmaya devam eden corona virüsü sebebiyle bir çok işletme kepenkleri indirirken, SpaceX gibi bazı dev şirketler hala çalışmaya devam ediyor. Çünkü SpaceX’in NASA ve Pentagon ile yaptığı kilit sözleşmeler sebebiyle şirket önemli bir işyeri olarak kabul ediliyor.

İlgili İçerik  Starlink Uyduları Türkiye'den Görünecek (Starlink Nedir?)

Austin Barnard isimli Twitter kullanıcısının yaptığı “roketin patlama anını gösteren video“nun altında Elon Musk; “Verilerin incelemesine göre sonucu sabah göreceğiz. Ancak bu bir test yapılandırma hatası olabilir.” dedi.

Ayrıca şirket, corona virüsü sebebiyle bu tür testlerin yanında maske ve dezenfektan gibi koruyucu maddelerin üretiminde de ülkesine destek oluyor.

Starship roketinin üçüncü prototipinin patlama görüntülerine hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Starship Roketi Patlama Anı (Video)


Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın