Connect with us


Dünya'dan Haberler

Spacex 60 Yeni Starlink Uydusunu Uzaya Gönderdi: Toplam Uydu 800’ü Geçti

SpaceX’in uzaydan internet girişimi Starlink için 60 uydu daha uzaya gönderildi. Böylelikle uzaydaki toplam Starlink uydusu sayısı 800’ü geçti.

Zaman:

Tarih:

Spacex 60 Yeni Starlink Uydusunu Uzaya Gönderdi: Toplam Uydu 800'ü Geçti SpaceX'in uzaydan internet girişimi Starlink için 60 uydu daha uzaya gönderildi. Böylelikle uzaydaki toplam Starlink uydusu sayısı 800'ü geçti.

Elon Musk‘ın uzay şirketi SpaceX‘in çatısı altında uzaydan internet sağlamak amacıyla kurulan Starlink projesi, binlerce uydu ile uzaydan dünyaya internet sağlamayı amaçlıyor. Projenin tamamlanması ve tüm dünyaya oldukça hızlı bir internet sunulması için uzaya her geçen ay uydu göndermeye devam eden SpaceX, bu ay yine 60 uyduyu uzaya gönderdi.

Uzaya on binlerce uydu göndererek dünya çapında bir internet sağlayıcısı kurmayı planlayan SpaceX, Starlink adındaki bu hizmeti için uzun bir süredir çalışıyor. Her ay uçuşlar düzenleyerek 60 yeni Starlink uydusunu uzaya gönderen SpaceX, 60 yeni uydusunu uzaya göndererek toplam uydusunu 800‘ün üzerine çıkardı.

Kennedy Uzay Merkezi‘nden uzaya gönderilen Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilen yeni Starlink uyduları, kısa bir süre sonra da yörüngeye yerleşti. Dünya çapında daha önce internetin hiç girmediği bölgelere bile internet sağlamayı amaçlayan Starlink projesi, 1 Gbps hızında interneti dünyaya sunmayı planlıyor. Diğer bir yandan bu internetin fiyatının bölgelere göre uygun fiyatlı olacağının söylenmesi, projenin çok daha büyük bir popülerliğe ulaşmasını sağlıyor.

Benzer içerik:  AnTuTu, 2020 Nisan Ayının En İyi Orta Segment Telefonlarını Açıkladı
Spacex 60 Yeni Starlink Uydusunu Uzaya Gönderdi: Toplam Uydu 800'ü Geçti SpaceX'in uzaydan internet girişimi Starlink için 60 uydu daha uzaya gönderildi. Böylelikle uzaydaki toplam Starlink uydusu sayısı 800'ü geçti.

95. Falcon 9 uçuşuyla yörüngeye yerleştirilen 60 yeni Starlink uydusuyla birlikte yörüngede 800’den fazla uyduya ulaşıldı. Böylelikle Starlink projesinin beta programının başlaması adına yeterli uydu sayısı da neredeyse tamamlandı. Elon Musk, geçtiğimiz zamanlarda haberimizde aktardığımız gibi 800 uydunun tamamlanmasıyla birlikte geniş çaplı beta programının başlayacağını söylemişti.

800 uydunun tamamlanmasıyla birlikte geniş çaplı beta programının da başlatılması bekleniyor. Açıklamalara göre geniş çaplı beta programı, ABD’nin Kuzeyinde ve Kanada’nın Güneyinde başlatılacak.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir