Connect with us


Sosyal Medya

Çok Konuşulan Sosyal Medya Yasası, Bugünden İtibaren Yürürlüğe Girdi

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan sosyal medya yasası bugün itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.

Zaman:

Tarih:

Sosyal Medya Yasası Bugünden İtibaren Yürürlüğe Girdi

Ülkemizde son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri haline gelen sosyal medya yasası artık yürürlüğe girdi. Birçoğunuzun da bildiği ve haberimizde aktardığımız gibi geçtiğimiz zamanlarda sosyal medya yasası gündeme gelmiş ve sosyal medya yasası için maddeler yayınlanmıştı. İlgili yasanın, artık kullanıcı güvenliğini daha da arttıracağı söylenmişti.

1 milyondan fazla kullanıcı sayısına sahip olan her türlü sosyal medya platformu için geçerli olacak olan bu sosyal medya yasası ile birlikte unutulma hakkı da gelmiş oldu. Twitter, Facebook, YouTube, Tumblr gibi tüm sosyal medya platformları, artık bu yasayla birlikte sunucularını Türkiye sınırları içerisine taşımak zorunda kaldı. Türkiye’deki kullanıcıların verilerinin dışarıya çıkmaması adına alınan bu önlem, sosyal medya platformlarını Türkiye’ye gelmek zorunda bıraktı.

Bununla birlikte ortaya çıkan tek madde de bu değildi tabii ki. Bir sosyal medya kullanıcısı herhangi bir şeyi şikayet ettiğinde, veya kendine ait bir şeyi şikayet ettiğinde 48 saat içerisinde dönüş yapılmazsa, sosyal medya platformuna para cezası uygulanacak. Bununla birlikte Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini Türkiye’deki sunucularda tutmayan sosyal medya platformlarına da para cezaları kesilecek. Sosyal medya yasasına uymayan platformlar para cezalarına rağmen bu yasaya uymamaya devam ederse, bir süre sonra ilgili platform yavaşlatılacak. Platformlar yasaya ne kadar uymazsa, o kadar yavaşlatılacak ve %95’lik yavaşlık yaşanabilecek. Yani yasaya uymayan platformların erişime engellenmiş gibi yavaşlatılabileceğini belirtebiliriz.

Çok Konuşulan Sosyal Medya Yasası, Bugünden İtibaren Yürürlüğe Girdi Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan sosyal medya yasası bugün itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.

Sosyal medya yasasına uymayan sosyal medya platformlarının 1 milyon TL ile 10 milyon TL arasında bir para cezasına çarptırılacağı belirtilirken, yasaya her türlü aykırı davranışta ceza kesileceği belli oldu. Bugünden itibaren sosyal medya platformlarının korkulu rüyası olarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası, unutulma hakkını da kullanıcılara sunacak.

Benzer içerik:  Instagram'ın Silinen Verileri 1 Yıl Boyunca Depoladığı Ortaya Çıktı

Bu unutulma hakkı ile birlikte kişiler, arama motorlarında bulunan içeriklerin kaldırılmasını talep edebilecek. Arama motorlarında kendilerine ait herhangi bir bilgiyi kaldırma talebinde bulunabilecek olan kişiler, bu sayede internetteki gizliliklerini sağlayabilecek. Sosyal medya platformlarında kendinize ait her şeyi dilediğiniz gibi kontrol etme, ya da kaldırma hakkı tanıyan yasa, şuanlık çok kısıtlı sosyal medya platformları tarafından uygulanıyor.

Çok Konuşulan Sosyal Medya Yasası, Bugünden İtibaren Yürürlüğe Girdi Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan sosyal medya yasası bugün itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.

Dünya devi sosyal medya platformları, genellikle sunucularını yurt dışında bulunduruyor. Her ülkeye özel sunucular kurmayan sosyal medya platformları, bu durumda oldukça zor durumda kalıyor diyebiliriz. Çünkü her ülkenin verisini o ülkede tutmak oldukça zor bir durum. Şuanlık Twitter gibi platformlar Türkiye’deki verileri Türkiye’deki sunucularda barındırmasa da, ilerleyen zamanlarda durum nasıl olacak merak konusu. Ayrıca bu yasa ile birlikte sosyal medya platformlarının, herhangi bir durumda iletişime geçebileceğimiz bir temsilci bulundurması zorunlu hale getirildi. Yani neredeyse erişilmez olan bu sosyal medya platformları, artık Türkiye’de en az 1 temsilci bulundurmak zorunda.

Diğer bir yandan yeni yasa ile birlikte mobil internet kullanımında sadece IP adresi bilgisi tutmak yerine, bununla birlikte bir de PORT bilgisi kayıt edilecek. Böylelikle aynı IP adresini kullanan kişilerin detaylı bilgisi de ortaya çıkmış olacak. Sosyal medyaya yönelik getirilen bu yasa ile birlikte ilerleyen günlerde ne gibi değişiklikler olacak hep birlikte göreceğiz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir