Sosyal Medya Çekilişlerinin Yasal Olmadığı Açıklandı

 Sosyal Medya Çekilişlerinin Yasal Olmadığı Açıklandı

Son zamanlarda sosyal medya fenomenlerinin sıkça düzenlediği çekiliş etkinlikleri hakkında konuşan Dijital Pazarlama Uzmanı Furkan Lüleci, bu çekilişlerin yasal olmadığını ve Milli Piyango İdaresinden izin alınmadığını belirtti.


İlginizi Çekebilir: 120.000 Dolarlık Sanat Eseri Muz Sosyal Medyada Viral Oldu

Son zamanlarda sıkça artan çekiliş etkinlikleri, uzun zamandır sosyal medya fenomenleri ve büyümek isteyen markalar tarafından sıkça kullanılıyor. Çekiliş yoluyla çok büyük bir kitleye reklam yapan fenomen veya markalar, bu sayede büyük bir kitle kazanarak bu kitle üzerinden gelir elde ediyordu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dijital Pazarlama Uzmanı Furkan Lüleci, bu tür işlemlerde Milli Piyango İdaresi‘nden izin alınması ve çekilişlerin öyle yapılması gerektiğini belirtti. Fakat açıklamalara göre sosyal medya fenomenleri ve markalar, bu tür çekilişleri yapmak için herhangi bir yasal izin almadı. Ayrıca söylenenlere göre Milli Piyango İdaresi’nin de bu durumdan hiçbir şekilde haberi yok.

Çekilişten İnanılmaz Kazançlar Elde Ediliyor

Dijital Pazarlama Uzmanı Furkan Lüleci, yaptığı açıklamada şunları belirtti;

Sosyal medya ünlüleri, kendi sayfaları üzerinden toplu olarak gerçekleştirdikleri çekilişlerden büyük kazançlar elde ediyor. Son zamanlarda bu çekilişler araba ödülü verilmesine kadar uzandı. Çekilişe katılmak isteyen kullanıcıların, sosyal medya ünlülerinin takip ettiği kâr amacı güden markaları da takip etmeleri zorunlu. Aslında aldatmaca da burada devreye giriyor. Sosyal medya ünlüleri, her bir hesaptan ortalama 15 Bin TL ile 50 Bin TL arası ücret alıyor. Bu ücret karşılığında, bu işletmelerin takipçi sayıları 1 Milyona kadar yükseliyor. Bu yöntemle, adı daha önce duyulmamış küçük çaplı markalar, yüz binlerce takipçiye sahip oluyor. Ancak işin kaymağını tabii ki sosyal medya fenomenleri yiyor. Üstelik gerçekleştirilen bu çekiliş kampanyaları için Milli Piyango İdaresi’nden de izin alınmıyor.

Şunu unutmamak gerekir; Sosyal Medya kullanıcılarının katıldığı bu tür çekilişlerden, sosyal medya ünlüleri büyük kazançlar elde ediyor. Sosyal Medya ünlüleri, aslında bir bakıma kendi takipçilerini ücret karşılığında kullanıyor. Artık gerçekten kaliteli içerik üreterek takipçilerini şaşırtan ya da takipçilerine bir şeyler katan sosyal medya ünlüleri bir elin on parmağını geçmeyecek kadar azaldı. Sosyal medya kullanıcılarının bu tür yasa dışı çekilişlere katılmayarak bu furyaya dur demesi ve kolay yoldan para kazanılmasının önüne geçmesi son derece önemli.

İlgili İçerik  Donald Trump'ın "Su İçememesi" Sosyal Medyada Viral Oldu

Bu Çekilişlerin Yasal Olduğunu Düşünmek Mümkün Değil

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Emre Avşar ise şunları söyledi; “Sosyal medya üzerinden yapılan çekilişlerde ‘Borusan Garantili’ tabiri kullanılarak 2012 Model BMW marka bir araç hediye edildiğini görüyoruz. Bunun yasal bir prosedüre bağlı olarak gerçekleştiğini düşünmek mümkün olamaz. İfade etmek gerekir ki, Milli Piyango  İdaresinin piyango ve çekilişler hakkındaki 04.10.2006 tarihli yönetmeliği ve 320 sayılı KHK dikkate alındığında, idarenin bilgisi ve onayı olmadan dolaylı ya da doğrudan kazanç elde edilecek çekilişler, mutlak suretle Milli Piyango İdaresinin onayı ve resmi izni ile yapılmak zorundadır. Bu durum ise, yapılan çekilişte aleni bir biçimde alınan izin numarası ve tarihi ile belirtilmelidir. Aynı zamanda çekilişler, sponsorlar aracılığı ile yapılıyorsa, belli bir kazancın olmadığı ya da olamayacağı durumundan bahsetmek yanlış olacaktır. O halde sponsorların bu fiilleri de, Türk Ticaret Kanununun ilgili maddelerine göre, haksız rekabet ve aldatıcı reklam yasağını açık bir biçimde ihlal ettikleri anlamını taşır. Yani özetle, sosyal medya kullanıcıları, bu tarz durumlara dikkat etmeli ve aldatıcı olduğu şüpheli durumlarda bu kişi ve kurumlara itibar etmemeliler.

Borusan Garantili BMW Çekilişi 🙂

Konu ile ilgili konuşan Emre Avşar, sözlerinde Murat Sakaoğlu isimli sosyal medya fenomeninin yaptığı çekilişten bahsetti. Geçtiğimiz günlerde yeni çekilişinin duyurusunu paylaşan Murat Sakaoğlu isimli sosyal medya fenomeni, bir kişiye Borusan faturalı 2012 model BMW 1.16 Joy, 22 kişiye iphone 7, 3 kişiye iphone 11 vereceğini açıklamıştı.

Bir önceki yazımız olan Jeff Bezos, İklim Değişimiyle Mücadele İçin 10 Milyar Dolar Fon Sağladı başlıklı makalemizde İklim, İklim Değişikliği ve İklim Değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın