Connect with us


YouTube Haberleri

Sosyal Deney Yapıp Çocuklara Tablet Dağıtan YouTuber’lar Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu

Diyarbakır’daki küçük çocuklara sosyal deney yapan ve ardından çocuklara tablet hediye eden YouTube fenomenlerine suç duyurusunda bulunuldu.

Zaman:

Tarih:

Sosyal Deney Yapıp Çocuklara Tablet Dağıtan YouTuber'lar Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu Diyarbakır'daki küçük çocuklara sosyal deney yapan ve ardından çocuklara tablet hediye eden YouTube fenomenlerine suç duyurusunda bulunuldu.

Diyarbakır’da küçük çocuklara sosyal deney yapan ve bu anları kameraya çeken YouTuber‘lar, birçoğunuzun da bildiği gibi o videoda çocuklara tablet hediye etmişti. Aslında YouTuber’lar, sosyal deney yaptıkları çocuklara uzaktan eğitime deva edebilmeleri için tablet hediye etmiş ve o anların videosunu da video platformu YouTube üzerinden yayınlamıştı.

Sosyal deneyin görüntüleri tüm Türkiye’de dikkat çekerken, birçok haber kanalına da konu olmuştu. Aslında bu sosyal deneyin haberlere konu olmasının sebebi videonun tepki çekmesi değil, yapılan işin oldukça iyi olması ve birçok kişinin ilgisini çekmesiydi. Her ne kadar yapılan işi binlerce kişi takdir etse de, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi bu video hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tüm Türkiye’nin severek izlediği o sosyal deney videosunun kanunlara aykırı olduğuna karar veren Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, ilgili videonun çocuk haklarını ve gizliliğini ihlal ettiğine karar verdi. 2 milyonu aşkın kişi tarafından izlenen ve YouTube’da 136 bin beğeni alan sosyal deney videosunun aykırı olduğuna karar veren Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, YouTuberlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

The Boss Kanalına Suç Duyurusu

Sosyal Deney Yapıp Çocuklara Tablet Dağıtan YouTuber'lar Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu Diyarbakır'daki küçük çocuklara sosyal deney yapan ve ardından çocuklara tablet hediye eden YouTube fenomenlerine suç duyurusunda bulunuldu.

The Boss adlı YouTube kanalı için hazırlanan sosyal deney videosu, iddialara göre çocuk istismarı içeriyor. DHA’ya açıklamalarda bulunan Avukat Mehmet Emin Çoban, gizlice çocukların videosunu kaydetmenin ve bunu çocuklardan/ebeveynlerinden izin almadan sosyal medyada yayınlamanın çocuk istismarı olduğunu söyledi.

Benzer içerik:  Uzay Madenciliğine İzin Veren Kararname, Trump Tarafından İmzalandı

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve Çocukları Koruma Kanununun ihlal edildiğine değinen Avukat Mehmet Emin Çoban, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük her birey çocuktur ve çocuk kabul edilmektedir. Yine bizim anayasamızda da özel hayatın gizliliği, yaşama saygı, aile hayatına saygı gibi maddelerimiz de söz konusu. Öte taraftan yine çocuk koruma kanunumuz mevcut. Bu noktada özellikle kişinin beyanı veya rızası hilafında görüntülerinin paylaşılıyor olması, özel hayatın gizliliğini ortaya koymaktadır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. ernfdn

    15 Aralık 2020 at 11:23

    hukuken evet suç. ama bazı şeyleri bu kadar abartmasak mı?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir