Son Akşam Yemeği Tablosu, Yüksek Çözünürlük ile Google’a Eklendi

Rönesans döneminde yaşayan, tarihin en değerli ressamlarından biri olan Leonardo da Vinci'nin son akşam yemeği tablosu, Google üzerinde yüksek çözünürlüklü olarak yayınlandı.
 Son Akşam Yemeği Tablosu, Yüksek Çözünürlük ile Google’a Eklendi

15. yüzyılda yaşayan ve tarihin en değerli ressamlarından biri olarak görülen dünyaca ünlü ressam Leonardo da Vinci, yaptığı çalışmalar ile 21. yüzyılda bile dünyanın en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor. Bir çok tablo ve çalışması ile tanınan Leonardo da Vinci’nin en ilgi çeken tablolarından biri de “Son Akşam Yemeği” tablosu.

1495-1498 yılları arasında İtalya/Milano‘da İtalyan Rönesans Prensi Duke Lodovico Sforza‘nın isteği üzerine Leonardo da Vinci tarafından çizilen “Son Akşam Yemeği” tablosu, gelmiş geçmiş en değerli sanat eserleri arasında yerini alıyor.

Hristiyan inanışına göre Son Akşam Yemeği, İsa’nın Romalı askerler tarafından tutuklanmadan önce havarileriyle yediği son yemekti. İnanışa göre İsa, bu son yemeğin ardından Romalı askerler tarafından tutuklandı ve M.S. 30-33 arasında Roma/Yahudiye’de çarmıha gerildi. Bu sebeple Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu, tüm dünyada oldukça ilgi görüyor. Bu sebeple Google, oldukça değerli olan bu tabloyu İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ile anlaşarak dijitale aktarmaya karar verdi.

İlgili İçerik  Google'ın 2019 Trendleri Açıklandı - En Çok Arananlar

Corona virüsünün tüm dünyada tehlikeye sebep olması ve bir çok sanat merkezinin kapalı kalması sebebiyle tablolar da görücüsüz bir şekilde müzelerde kaldı. Bu sebeple Google ve İngiltere Kralyet Sanat Akademisi ortak bir çalışma kararı aldı. Google ve İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi‘nin ortak çalışmalarıyla Google’ın Sanat ve Kültür Koleksiyonu üzerinde yayınlanan Son Akşam Yemeği Tablosu, oldukça kaliteli bir şekilde dijitale aktarıldı. Oldukça HD olarak dijitalde karşımıza çıkan bu tabloya ne kadar yakınlaştırsanız da HD olarak görünüyor.

Ayrıca Tablo’nun her yanı hakkında Google tarafından detaylı bilgiler veriliyor. İngilizce olan bu bilgileri dilediğiniz dile çevirebiliyor ve Türkçe olarak da okuyabiliyorsunuz. Revize edilerek Google üzerinde yayınlanan tabloya dilerseniz siz de hemen buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın