Skype Ne Kadar İnternet Harcar?

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma ve görüntülü görüşme uygulamalarından olan Skype ne kadar internet harcar bu makalemizde detaylı olarak hazırladık.
 Skype Ne Kadar İnternet Harcar?

Microsoft bünyesinde bulunan ve dünyanın en çok kullanılan VoIP yazılımlarından biri olan Skype, 2003’de çıkış yaptığından bu yana milyonlarca kişi tarafından beğenilerek kullanılıyor. Hem telefonda, hem bilgisayarda kullanılabilen sesli ve görüntülü görüşme yazılımı Skype, oldukça yüksek miktarlarda internet harcayabiliyor.

Bildiğiniz gibi internette gezinirken en çok internet harcamamıza sebep olan şey video izlemektir. Skype’da da HD kalitesinde video görüşmeler yapılabildiğinden dolayı zaman zaman çok yüksek miktarlarda internet harcamanıza sebep olabilir. Fakat sadece sesli veya yazılı bir görüşme yaparsanız, internetiniz oldukça az miktarda harcanacaktır.

Örneğin Skype’da sadece mesaj yazarsanız, 7.500 kelimelik mesaj için sadece 1 MB‘lık internet harcarsınız. 1 GB‘a ise Skype üzerinde yaklaşık 1 milyon 200 bin kelimelik internet harcarsınız. Yani Skype’da yalnızca mesajlaşmak oldukça az miktarda internet harcayacaktır. Diğer bir yandan görüntü olmadan sesli görüşme ise dakikada 4 MB internetinizi harcayacaktır. Eğer 1 saat boyunca sesli görüşme yaparsanız yaklaşık olarak 250-300 MB internetiniz gidecektir.

Bu arada şunu belirtmeliyiz, bilgisayarınızda veya telefonunuzda Skype dışında başka bir uygulama açık olursa internet kullanımında farklılıklar yaşanabilir. Bu sebeple arka planda başka bir uygulamanın açık olmadığından emin olmalısınız. Biz, sadece Skype’ın ne kadar internet harcayacağından bahsediyoruz. Devam edelim.

İlgili İçerik  Tumblr Ne Kadar İnternet Harcar

Eğer Skype’da 1 dakika boyunca standart çözünürlükte ekran paylaşımı veya görüntülü görüşme yaparsanız, dakikada 9 MB internetiniz gidecektir. Eğer yüksek kaliteli seçenekte görüşme yaparsanız, dakikada ortalama 30 MB internetiniz gidecektir. Son olarak en yüksek kalite olan HD kalitesinde görüntülü görüşme yaparsanız, dakika başına 90 MB internetiniz gidecektir.

3 kişilik görüntülü grup görüşmesinde dakikada 120 MB, 5 kişilik görüntülü grup görüşmesinde dakikada 240 MB, 7 kişilik görüntülü grup görüşmesinde ise 480 MB internetiniz gidecektir. Dilerseniz hemen alt taraftan listeli bir şekilde Skype ne kadar internet yiyor görebilirsiniz.

Skype Ne Kadar İnternet Yer?

Skype Ne Kadar İnternet Yer?
Çağrı türüMinimum | İndirme/YüklemeOrtalama | İndirme/Yükleme
Çağrı30 kb/sn / 30 kb/sn100 kb/sn / 100 kb/sn
Görüntülü çağrı /
Ekran paylaşımı
128 kb/sn / 128 kb/sn300 kb/sn / 300 kb/sn
Görüntülü çağrı
(yüksek kaliteli)
400 kb/sn / 400 kb/sn500 kb/sn / 500 kb/sn
Görüntülü çağrı
(HD)
1,2 Mb/sn / 1,2 Mb/sn1,5 Mb/sn / 1,5 Mb/sn
Görüntülü grup çağrısı
(3 kişi)
512 kb/sn / 128 kb/sn2 Mb/sn / 512 kb/sn
Görüntülü grup çağrısı
(5 kişi)
2 Mb/sn / 128 kb/sn4 Mb/sn / 512 kb/sn
Görüntülü grup çağrısı
(7 kişi ve üzeri)
4 Mb/sn / 128 kb/sn8 Mb/sn / 512 kb/sn

Bir önceki yazımız olan Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları başlıklı makalemizde Kitle, Kitle İletişim ve Kitle İletişim Araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın