Connect with us


Film Haberleri

Sinemalar Covid-19 Sebebiyle İzleyici Bulamıyor: İşte Filmlerin İzleyici Sayıları

Covid-19 salgınının oldukça kritik zamanlarında yeniden açılan sinemalar seyirci bulmakta zorluk çekiyor. Vizyondaki filmler, oldukça az izleyici alıyor.

Zaman:

Tarih:

Sinemalar İzleyici Bulamıyor: İşte İzleyici Sayıları

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan corona virüsü, çok kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına almış ve yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Oldukça kritik bir sürece girmemize sebep olan bu pandemi, ekonomik olarak en büyük darbeyi de eğlence sektörüne yapmıştı. Sosyal mesafe kuralları ve toplu durma yasakları, eğlence sektörünün kısa/uzun süreli çöküşüne sebep olmuştu.

Pandemi ilk ilan edildiğinde kepenk indiren ve uzun bir süre kapalı olan sinemalar, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde açılmaya başladı. Geride kalan ayların ardından kepenkleri kaldıran ve yeniden açılan sinemalar, her ne kadar birçok filmi izleyicilere sunsa da izleyici bulmayı başaramıyor. İzleyici bulma konusunda büyük bir sıkıntı yaşayan sinemalar, 1 Temmuz’da açıldığından beri çok az sayıda izleyici buldu.

Normalde yalnızca 1 film bile milyonlarca kişi tarafından günler içerisinde izlenebilirken, pandemi sürecinde bu hiç de öyle olmadı. 3 Temmuz – 27 Ağustos tarihleri arasında, yani 55 gün içerisinde yalnızca 146.281 kişi sinemalarda film izledi. Bu, açılan sinemaların tüm filmlerden elde ettiği toplam izleyici sayısı. Diğer bir yandan bu izleyici sayısının çok büyük bir oranı, 7-27 Ağustos tarihleri arasında eklendi. 7-27 Ağustos arasında 118.562 kişi sinemalara giderken, 3-9 Temmuz tarihleri arasındaysa yalnızca 6.285 kişi sinemalara gitti. Temmuz ayında bu kadar az seyirci olmasının sebebi hem pandeminin baskın olması, hem de eski filmlerin yayınlanmasıydı. Yeni filmlerin yayınlanmasıyla birlikte izleyici sayılarında da yükselişler başladı. Temmuz ayında yayınlanan eski filmler arasında en çok izlenen ise 7. Koğuştaki Mucize filmi oldu.

Benzer içerik:  85 Yıllık 20th Century Fox Markasının Fişi Çekildi
Sinemalar Covid-19 Sebebiyle İzleyici Bulamıyor: İşte Filmlerin İzleyici Sayıları Covid-19 salgınının oldukça kritik zamanlarında yeniden açılan sinemalar seyirci bulmakta zorluk çekiyor. Vizyondaki filmler, oldukça az izleyici alıyor.

Netflix’de yayınlanan ve tüm dünyada büyük bir ilgi çeken 7. Koğuştaki Mucize filmi, ülkemizdeki en iyi yapımlar arasına adını yazdırmayı başarmıştı. Çok başarılı bir şekilde oldukça dikkat çeken bir konuyu ele alan 7. Koğuştaki Mucize filmi, sinemaların yeniden açılmasıyla Temmuz ayında ülkemizde en çok izlenen filmlerden biri oldu. Temmuz ayında sinemalardaki toplam izleyici sayısı ise 29.328 oldu.

Ağustos ayında yaşanan izleyici artışının en büyük sebebiyse yeni filmlerin, özellikle Hızlı ve Öfkeliden tanınan Vin Diesel’in başrolünü oynadığı Bloodshot: Durdurulamaz Güç filminin yayınlanmasıydı. Bloodshot: Durdurulamaz Güç filmi, ülkemizde Ağustos ayının en çok izlenen filmi oldu. Diğer bir yandan Inception, Interstellar gibi dünyaca ünlü yapımların yapımcısı olan Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet, 26 Ağustos’ta vizyona girdi. Tenet’in izleyici sayısı, bu istatistiklere dahil edilmedi. Yani oldukça beklenen Tenet filminin vizyona girişinin ardından ilerleyen zamanlarda izleyici sayılarında oldukça iyi bir yükseliş yaşanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir