Sibirya’da 46 Bin Yaşında Donmuş Bir Kuş Bulundu

 Sibirya’da 46 Bin Yaşında Donmuş Bir Kuş Bulundu

Kuzey Doğu Sibirya‘nın Belaya Gora köyü yakınlarındaki bölgede keşif yapan araştırmacılar, 46 bin yaşında donmuş bir kuş keşfetti. Bilim insanları keşfettikleri kuşun “Kulaklı Toygar” türü olduğunu söyledi.


İlginizi Çekebilir: Bilim İnsanları 80 Milyon Yıllık “Ölüm Meleği” Fosili Buldu

İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nden Nicolas Dussex ve Love Dalén gibi uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bulunan 46 bin yıllık donmuş kuş ilgi çekti. Bilim insanları keşfettikleri bu kuşun günümüzdeki kulaklı toygarların atası olabileceğini söyledi.

Radyokarbon tarihleme yöntemiyle yapılan genetik analizin raporları Cuma günü bir makale ile dergide yayınlandı. Makaleye göre keşfedilen kuş kulaklı toygar “Eremophila alpestris” olarak tanımlandı.

Keşfi yapan araştırmacılar yaptığı açıklamada, günümüzde Kuzey Rusya’da ve Moğolistan’ın Bozkırlarında yaşayan 2 toygar türünün atası olabileceğini belirtti. Ayrıca araştırmacılar, “son buzul çağının” getirdiği iklim değişikliği ile yeni alt türlerin oluştuğunu söyledi.

İlgili İçerik  Corona Virüsünü Canlı Haritadan Takip Edin / Corona Nerede?
46 Bin Yıllık Donmuş Kuş (Kulaklı Toygarların Atası)

Kuşun, bölgenin soğukluğu sebebiyle korunmuş olduğunu söyleyen araştırmacılar, bunun olağanüstü bir durum olduğunu söyledi. Bilim insanları, kuşun bu kadar korunabilmesini donmuş toprağın altında sabit kalmasıyla açıkladı.

Açıklamalara göre araştırmacıların şimdiki hedefi, keşfettikleri kuşun tüm genom dizilimini öğrenip diğer alt türleriyle olan ilişkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak.

Bölgede çalışan bilim insanları ve araştırmacılar, buz devri hayvanlarından bir çok kalıntı buldular. 46.000 yıllık bu donmuş kuşu bulan araştırmacılar, Mamut, Kurt, Tüylü Gergedan gibi hayvanların da bazı parçalarını buldu.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın