Rusya, Yerel İnternet Ağı Testlerini Başarıyla Tamamladı

 Rusya, Yerel İnternet Ağı Testlerini Başarıyla Tamamladı

12 Mart 1988’de dünyamıza gelen World Wide Web (www) yani dünya geneli ağ olarak çevirebileceğimiz internet sistemi, Rusya tarafından yerel ağ olarak uyarlanıyor. Rusya İletişim Bakanlığı, Rusya’nın kendi özel internet sistemini geliştirmek amacıyla yerel internet ağı projesini başlattı. Bu proje kapsamında yerel bir ağ geliştiren Rusya, projeyi sürekli ülke genelinde test ediyor. Son testi bugün gerçekleştirilen yerel internet başarıyla sonuçlandı. Test işlemleri tarafında ülke genelinde internet kullanan Rus vatandaşları hiçbir farklılık görmedi.

[ilgiliMakale icerik_id=”451″]

Ülke genelinde dünya çapındaki ağ’ın dışında, yerel internet ağını da test eden Rusya İletişim Bakanlığı geçtiğimiz zamanlarda Rusya genelinde interneti de kesmişti. Siber saldırı tehditlerinin arttığını ve bunun büyük bir tehdit olabileceğini belirten Rusya hükümeti, bu yolda bir çok önleme başvuruyor.

Surrey Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde görev alan Prof. Alan Woodward konu hakkında şunları söyledi;

İlgili İçerik  Vladimir Putin: Ülkelerin Kendi Kripto Para Birimi Olamaz

“Rusya’nın yerel ağ bağlantısı projesi diğer ülkeler çapında da ilgi görecek ve dünya çapında ülkeleri harekete geçirecektir.”

İnternet Erişimi Dünya Genelinde Kısıtlanabilir

İnternet Erişimi Dünya Genelinde Kısıtlanabilir
İnternet Erişimi Dünya Genelinde Kısıtlanabilir

Yerel ağ bağlantısı büyük çapta geliştirilirse internet kullanıcılarının internet gezintisine büyük engel olabilir. Dünya çapında bir çok ülkenin internetini yöneten iletişim kurumları bir çok siteye erişim engeli koyabiliyor. Örneğin Wikipedia’ya dünya çapında 12’den fazla ülkede erişim engeli uygulanıyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”2543″]

Bu tür erişim engelleri VPN ve benzeri araçlarla geçiştirilebiliyor. Fakat eğer yerel internet ağı uygulanmaya başlanırsa bu mümkün olmayacak ve İnternet erişimlerine son derecede kısıtlama uygulanabilecek.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın