Rusya Merkezli Şirket, Twitch’e 180 Milyar Ruble Dava Açtı

 Rusya Merkezli Şirket, Twitch’e 180 Milyar Ruble Dava Açtı

Rusya’nın en büyük internet şirketlerinden olan ve Rusya’nın en büyük arama motorlarından olan Rambler.ru’nun kurucu şirketi Rambler Group, Twitch’e pahalı patlayacak bir davayla karşımızda. Rambler Group, Twitch’i kendi haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye verdi. Tazminat davası açan Rambler Group, Twitch’e tam 180 milyar ruble yani yaklaşık 14 milyar TL’lik bir dava açtı.

Rusya merkezli olan ve Rusya’nın en büyük internet şirketlerinden olan Rambler Group’un Twitch’e dava açma sebebi ise telif hakları. Şirket, Premier Lig maçlarının Twitch üzerinde 36.000’den fazla kez kaçak olarak yayınlandığını iddia etti. Ayrıca hem Twitch’in 180 milyar ruble tazminat ödemesini, hem de tüm Rusyada erişime kapatılmasını istedi.

Dijital ve canlı yayın uygulaması olan Twitch’de bu tür yayınların sürekli olduğunu dile getiren Rambler Group yetkilileri, bu yayın haklarının 36.000’den fazla kez ihlal edildiğini bildirdi.

Amazon firmasına ait olan Twitch yayın şirketi, Rusya’dan aylık 15 milyon ziyaretçi alıyor ve Rusya’da büyük bir etkiye sahip. Bu yüzden kaçak yayınların tazminat bedeli de 180 milyar ruble olarak belirlendi. Ayrıca Rusya genelinde platformun yasaklanması istendi.

İlgili İçerik  Travis Scott, Yeni Klibinde Cybertruck ve Cyberquad Kullandı

Twitch, Rambler Group’a Yanıt Verdi

Twitch, Rambler Group'a Yanıt Verdi
Twitch, Rambler Group’a Yanıt Verdi

Twitch’in avukatı ise tüm bu iddiaları kesin bir dil ile yalanladı ve asılsız olduğunu söyledi. Twitch’in yayın şartları ve koşulları gereği telif hakkı içeren herhangi bir yayın yapılamıyor ve bu tür yayınlar anında engelleniyor. 20 aralıkta Moskova’da gelecek olan mahkeme kararı ise merakla beklenenler arasında.

Rambler Group yetkilileri ise Twitch davasına sonuna kadar devam edeceklerini ve tüm telif haklarını sonuna kadar koruyacaklarını söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın