Rusya, Facebook ve Twitter’a 8 Milyon Ruble Ceza Kesti

 Rusya, Facebook ve Twitter’a 8 Milyon Ruble Ceza Kesti

Rusya Mahkemeleri, Facebook ve Twitter platformlarının “kişisel verileri koruma kanunları“nı yerine getirmediği gerekçesiyle platform başına 4 milyon Ruble, toplamda 8 milyon Ruble ceza yazdı.


İlginizi Çekebilir: Rusya, Yerel Ağ Testlerini Başarıyla Tamamladı

Geçtiğimiz zamanlarda Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, Facebook ve Twitter’ın bazı koruma kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Taganskiy Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Facebook ve Twitter’ın bir çok kuralı yerine getirmediğine karar veren mahkeme, Facebook ve Twitter’a karşı ceza işlemi uyguladı.

Kişisel koruma kanunlarına uymadığı gerekçesiyle Facebook ve Twitter’a karşı açılan davayı haklı bulunan mahkeme, 2 platforma da 4’er milyon Ruble, toplamda 8 milyon Rublelik ceza kesti.

Rusya, 2 platforma toplamda 8 milyon Rublelik bir ceza yazsa da, aslında Facebook ve Twitter’a verilen bu para cezası o platformlara göre çok düşük. Çünkü bu 2 platform dünyanın en çok kullanılan sosyal ağları ve yıllık gelirleri bir çok devletle yarışır durumda.

İlgili İçerik  WhatsApp, Para Gönderme Özelliğini Yayınladı
Twitter, Yüz Verilerini Toplayan Bir AI Şirketini Uyardı

Rusya’nın 2 platforma “kişisel koruma kanunları”nı ihlal ettiği sebebiyle verdiği ceza Türk Lirası olarak toplamda 758.000₺’ye denk geliyor.

Rusya, benzer bir konudaki ihlal sebebiyle sosyal paylaşım sitesi Linkedin’i 2016 yılında ülke genelinde engellemişti. Linkedin, kişisel koruma kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’da hala erişime engelli.

Ayrıca geçtiğimiz zamanlarda aynı dava Türkiye’de de Facebook’a karşı görülmüş ve Facebook, kişisel koruma kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’de 1 milyon 100 bin lirayı geçkin para cezasına çarptırılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Sahneleri başlıklı makalemizde En Güzel Film Sahneleri, En İyi Film Sahneleri ve Film Sahneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın