Connect with us


Dünya'dan Haberler

Hiroşima’ya Atılandan 3 Bin 333 Kat Daha Güçlü Çar Bombasının Patlama Anına Dair Video Yayınlandı

Rusya, Hiroşima’ya atılan atom bombasından 3.333 kat daha güçlü olduğu söylenen çar bombasının patlama anına dair görüntüleri yayınladı.

Zaman:

Tarih:

Rusya, Çar Bombasının Patlama Anını Yayınladı (Video)

Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan Rusya, uzun yıllar önce patlatılan çar bombasının patlama anında dair görüntüleri yeni yayınladı. Oldukça güçlü bir yapıda olan bombanın yarattığı görüntü oldukça korkutucu olurken, bombanın gücü de sorgulandı. Hiroşima ve Nagasaki‘ye atılan atom bombaları sebebiyle yaklaşık 220.000 kişi hayatını kaybetmişti. İşte Rusya’nın görüntülerini yayınladığı çar bombası, Hiroşima’ya atılan atom bombasından 3 bin 333 kat daha güçlü.

Evet, Rusya’nın uzun yıllar sonra nedenini bilmediğimiz bir şekilde yayınladığı çar bombasının gücü, Hiroşima’ya atılan atom bombasından tam 3.333 kat daha fazla güce sahip. Sovyetler Birliği liderlerinden olan Nikita Kruşçev tarafından üretilme emri verilen Hidrojen temelli çar bombası, en güçlü bombalardan biri olarak tarihe geçmiştir. Hatta en güçlü bombanın ta kendisidir. Devasa büyüklükte zararlara yol açabilen atom bombasından 3.333 kat daha fazla zarar veren çar bombası, 1961 yılında Sovyetler Birliğince üretilmiştir.

Rusya, Çar Bombasının Patlama Anını Yayınladı (Video)

Daha sonrasında bir emirle üretilen bu çar bombası, 30 Ekim 1961 tarihinde Sovyetler Birliğince patlatılmıştır. Andrey Saharov tarafından tasarlanan tarihin en etkili ve en büyük nükleer bombalarından biri olan çar bombası, hidrojen temelli olmasından dolayı devasa zararlara yol açabilecek kadar etkilidir. Ki 1961 yılında patlatılan bu bombanın patlatılma anına dair görüntüleri, Rusya tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Benzer içerik:  İngiltere: Rus Hackerlar Covid-19 Aşısını Çalmaya Çalışıyor

Hemen üst tarafta da gördüğünüz patlama anına ait görüntülerin oldukça korkutucu olduğunu söyleyebiliriz. Devasa bir etkiye sahip olan çar bombası, AN602 kod adlı hidrojen bombasıdır. Rusya’nın paylaştığı ve yukarıdan seyredebileceğiniz bu görüntüler, 30 Ekim 1961 tarihinde patlatıldığında pilotlar tarafından 130km uzaklıkta kaydedilmiş. Tarihin en büyük nükleer bomba patlama anına dek bu videolar çok korkutucu olsa da, günümüzde bu tür bombalar Kuzey Kore yönetimi tarafından da deneniyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle’yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir