Connect with us


Dijital Haberler

Ruhi Çenet’in 2. Kanalı Bitcoin Dolandırıcıları Tarafından Hacklendi

Türkiye’nin en çok tanınan bireysel YouTube içerik üreticilerinden biri olan Ruhi Çenet’in 2. YouTube kanalı, bitcoin dolandırıcıları tarafından hacklendi.

Zaman:

Tarih:

Ruhi Çenet'in 950 Bin Aboneli 2. YouTube Kanalı Hacklendi

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube‘un başı hackerlarla dertte. Geçtiğimiz günlerde Twitter‘ı hedef alarak bitcoin dolandırıcılığı yapan hackerlar, diğer hackerların da ilgisini çekmiş olmalı ki aynı durum YouTube’da da yapılmaya başladı. Türkiye’nin “gizemli videoları” ile tanıdığı YouTuber Ruhi Çenet‘in 2. YouTube kanalı, bitcoin dolandırıcıları tarafından hacklendi ve içerisindeki tüm videolar kaldırıldı.

Bildiğiniz gibi uzun yıllardır gizemli ve bilgilendirici videolarıyla tanıdığımız Ruhi Çenet, kendi kanalına bir şey olması durumunda kullanabilmek adına 2. bir kanal açmıştı. Daha sonra 2. kanalı ile ilgilenememesi ve kenarda durması sebebiyle bu kanalı kardeşine vermiş ve kanal, Ruhi Çenet’in kardeşi olan Sümeyra Çenet tarafından yönetilmeye başladı. Sümeyra Çenet’in sunuculuğunda videolar yayınlanan kanal, bugüne kadar 945 bin‘i aşkın aboneye ve 100 milyona yakın izlenmeye ulaşmayı başarmıştı.

Fakat dün yaşanan hacker saldırısı, kanaldaki emeklerin silinmesine sebep oldu. Bitcoin dolandırıcılığı yapmak isteyen hackerlar, Sümeyra Çenet’in kanalına erişim sağladı ve kanalın şifre gibi ayrıntılarını değiştirdi. Ardından kanaldaki bilgileri ve videoları kaldıran hackerlar, kanal ismini de “TSLA News” olarak değiştirdi. Bildiğiniz gibi Twitter’daki bitcoin dolandırıcılığı da Elon Musk ve Tesla adına yapılmıştı. Buradan da anlıyoruz ki Twitter’a sızan hackerlar, diğer hackerlara da örnek olmuş. Veya belki de bunları yapan aynı kişiler.

Ruhi Çenet'in 2. Kanalı Bitcoin Dolandırıcıları Tarafından Hacklendi Türkiye'nin en çok tanınan bireysel YouTube içerik üreticilerinden biri olan Ruhi Çenet'in 2. YouTube kanalı, bitcoin dolandırıcıları tarafından hacklendi.

Hemen yukarıdan da gördüğünüz gibi Ruhi Çenet’in kardeşi Sümeyra Çenet’e ait olan kanal ele geçirildi ve bu şekilde değiştirildi. Hackerlar, kapak fotoğrafını değiştirememiş olmalı ki hala Ruhi Çenet ve Sümeyra Çenet’in fotoğrafı bulunuyor. Diğer yandan kanal isminin TSLA olarak değiştirilmesi, Tesla’nın hisselerinin “TSLA” olarak adlandırılması. Hackerlar, kanalı ele geçirip videoları kaldırdıktan sonra hemen işe geçti ve 1 buçuk saatlik canlı yayın videosu yayınladı.

İlgili yayında Elon Musk’ın da videosu gösterilerek, bazı bitcoin ve ethereum adreslerine gönderim yapılması istendi. Verilen vaat ise “şu kadar bitcoin, ethereum gönderin, kısa sürede 2 katını alın” şeklindeydi. Diğer bir yandan YouTube kanalı ele geçirilen tek fenomen Ruhi Çenet de değildi. Geçtiğimiz günlerde 7 milyona yakın aboneye sahip olan CarryisLive YouTube kanalı da hacklenmişti.

Son günlerde artan bitcoin dolandırıcılığı ve hack saldırıları ile ilgili gelişmelerin nasıl süreceği merak konusu. Diğer bir yandan CarryisLive isimli YouTube kanalı çok kısa sürede geri alınabilirken, Ruhi Çenet’in kanalı 13 saati geçmesine rağmen geri alınamadı.

İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel