Connect with us


Sinema ve Televizyon

RTÜK’ün İnceleme Başlattığı “Kimsesizler” Dizisinin İsmi Değiştirildi

İsmi sebebiyle RTÜK ile karşı karşıya kalan Kimsesizler adlı televizyon dizisi, RTÜK soruşturması sonrasında isim değişikliğine gitti ve yeni ismi Çocukluk olarak belirlendi.

Zaman:

Tarih:

RTÜK'ün İnceleme Başlattığı "Kimsesizler" Dizisinin İsmi Değiştirildi İsmi sebebiyle RTÜK ile karşı karşıya kalan Kimsesizler adlı televizyon dizisi, RTÜK soruşturması sonrasında isim değişikliğine gitti ve yeni ismi Çocukluk olarak belirlendi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK), geçtiğimiz günlerde fragmanıyla milyonlarca kişinin karşısına çıkan “Kimsesizler” adlı dizi hakkında soruşturma başlatmış ve dizi, bir kesimin tepkisini çekmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dizi ile ilgili yaptıkları açıklamalarda dizinin ismine tepki göstermiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nde kimsenin “kimsesiz” olmadığını söylemişti.

Dizinin ismine yönelik büyüyen tepkiler, RTÜK’ün de soruşturmasına dahil olmuş ve dizi ile RTÜK arasında muhtemelen görüşmeler başlamıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nde kimse, kimsesiz değildir” açıklamalarının ardından bir süre geçti ve dizinin isminde değişiklik yapıldı. Günlerdir fragmanıyla TV’de karşımıza çıkan Kimsesizler dizisinin ismi, bunun yerine Çocukluk olarak değiştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde kimsenin “kimsesiz” olmadığı açıklamalarının ardından hedef haline gelen dizi, tüm bu sorunların ortadan kalkması amacıyla isim değişikliğine giderek yeni ismiyle birlikte karşımıza çıktı. Dizinin “kimsesizler” ismiyle yayınlanan fragmanı, “Çocukluk” ismiyle yeniden yayınlandı ve Çocukluk adlı yeni dizinin Fox TV’de yakında vizyona gireceği belirtildi.

Benzer içerik:  RTÜK'ten 72 Saat Süre: Spotify Erişime Engellenebilir
RTÜK'ün İnceleme Başlattığı "Kimsesizler" Dizisinin İsmi Değiştirildi İsmi sebebiyle RTÜK ile karşı karşıya kalan Kimsesizler adlı televizyon dizisi, RTÜK soruşturması sonrasında isim değişikliğine gitti ve yeni ismi Çocukluk olarak belirlendi.

Daha önce konu hakkında açıklamalarda bulunan RTÜK, açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti: “Dizinin konusu, konunun işleniş biçimi ve fragmanındaki görüntüler değerlendirildiğinde, devlet koruması altındaki çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği, çocuklarımıza büyük bir özveri ile bakım hizmeti sunan personellerimizi töhmet altında bırakacağı değerlendirilmektedir.

Söz konusu dizinin senaryosunun ilgili mevzuat doğrultusunda, çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek yayın akışına girmeden önce RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacaktır. Bu amaçla, ilk tanıtımın yayınlanmasının hemen akabinde, 21 Eylül 2020’de Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından RTÜK’e resmi yazı yazılmıştır. Yarınımız olan çocuklarımızı koruyabilmek için onları örselemeyecek bir yayın dilini hep beraber oluşturabileceğimize inanıyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir