Connect with us


Dijital Haberler

RTÜK Üyesi: “Spotify’ın Engellenmesi Kaçınılmaz Oluyor”

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Spotify’ın RTÜK ile herhangi bir temasta bulunmadığını ve bu sebeple erişime engellenmesinin kaçınılmaz bir hal aldığını söyledi.

Zaman:

Tarih:

RTÜK Üyesi: "Spotify'ın Engellenmesi Kaçınılmaz Oluyor" RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Spotify'ın RTÜK ile herhangi bir temasta bulunmadığını ve bu sebeple erişime engellenmesinin kaçınılmaz bir hal aldığını söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda Spotify ve benzer 3 uygulamanın daha lisans başvurusu yapmadığı söylenmiş, eğer lisans başvurusu yapılmazsa bu internet sitelerine/uygulamalara erişimin engellenebileceği belirtilmişti. Bugün gelen açıklamalarda ise Spotify ve diğer internet sitelerine 72 saat süre verilmişti.

Haberimizde aktardığımız gibi tüm açıklamalara rağmen Spotify ve Fox Play gibi 4 uygulamanın lisans başvurusu yapmadığına ve lisans ücretlerini ödemediğine değinen RTÜK, 72 saatlik bir süre tanımış ve bu süre içerisinde Spotify, ve Foxplay gibi toplam 4 uygulamanın lisans başvurusu yapması gerektiğini belirtmişti. Bununla birlikte bu uygulamaların lisans ücreti ödemesi de gerekiyordu.

Fakat RTÜK üyesi İlhan Taşçı tarafından yapılan açıklamalara göre popüler müzik platformu Spotify, hiç de oralı olmadı. Daha özgür bir platform olmak isteyen ve RTÜK’ün çatısı altına girmek istemeyen Spotify, lisans başvurusu yapmak veya lisans ücreti ödemek için RTÜK ile hiçbir temasta bulunmadı. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, RTÜK ile temasa geçmeyen Spotify’ın erişime engellenmesinin kaçınılmaz bir hale geldiğini aktardı.

RTÜK Üyesi: "Spotify'ın Engellenmesi Kaçınılmaz Oluyor" RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Spotify'ın RTÜK ile herhangi bir temasta bulunmadığını ve bu sebeple erişime engellenmesinin kaçınılmaz bir hal aldığını söyledi.

Cumhuriyet gazetesinden Nagihan Yılkış’a açıklamalarda bulunan RTÜK üyesi İlhan Taşçı, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhattap bulunamamış. Çünkü Spotify’ın şu anda Türkiye’de bir temsilciliği bulunmuyor. Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Spotify’ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek. Burada yasal olarak yapılacak işler doğru gibi gözüküyor. Çünkü yasa bu şekilde ancak çözüm yolunun da bulunması Türkiye’nin uluslarası saygınlığı açısından önemli. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor

Benzer içerik:  PUBG'nin Popüler Hilecisi, Canlı Yayın Sırasında Banlandı

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir