Connect with us


Film Haberleri

RTÜK Son Kararı Verdi: Minnoşlar Filmi Kaldırılacak

Dijital içerik platformu Netflix’in son günlerde en çok konuşulan içeriklerinden biri olan Minnoşlar adlı film, RTÜK kararıyla platformdan kaldırılacak.

Zaman:

Tarih:

RTÜK Son Kararı Verdi: Minnoşlar Filmi Kaldırılacak

Dünyanın en büyük dijital film/dizi platformlarından biri olan ve son zamanlarda iyi bir yükseliş yaşayan Netflix, özellikle covid-19 sürecinde büyük bir kullanıcı artışı yaşamış ve toplamda 192 milyon aboneye ulaşmıştı. Her geçen gün kullanıcılara milyonlarca dolarlık yapımlar sunan Netflix, son günlerde bir yapımı sebebiyle eleştiri yağmuruna tutuluyor. Bu yapım, hepinizin de bileceği üzere Minnoşlar filmi.

4 milyon dolarlık bütçeyle çekilen Minnoşlar (Cuties)filmi, geçtiğimiz zamanlarda Netflix’e eklenen posteri ve YouTube’da paylaşılan fragmanıyla karşımıza çıkmıştı. Film yalnızca proje olarak anlatıldığında beğenilse de, posteriyle, açıklamasıyla ve bazı detaylarıyla çok büyük bir tepki çekti. Film’de 11 yaşındaki Amy adlı bir kız konu alınıyordu ve Netflix’teki açıklamalara göre Amy, aile geleneklerine meydan okuyarak hayran kaldığı bir Twerk grubuna katılıyor.

11 yaşındaki Amy’nin ve genel olarak küçük yaştaki kızların bulunduğu twerk dans grubunun konu alındığı bu filmin Netflix sayfasına, izleyici yaş sınırı olarak 18 yaş belirtiliyordu. Yani şöyle söylemek gerekirse, 11 yaşındaki çocukların rol aldığı film +18 yaş etiketiyle işaretlenmişti. Çok kısa bir sürede sosyal medyada yayılan bu yapım, Netflix’in eleştiri yağmuruna tutulmasına ve birçok kişinin Netflix’i “pedofili” ile suçlamasına sebep oldu. Ülkemizde ise Aile Bakanlığı, RTÜK’e bu yapımı geçtiğimiz günlerde bildirmişti. RTÜK ise kısa sürede rapor hazırlamış ve bir soruşturma yürütmüştü. Sonuçlar ise ortaya çıktı.

RTÜK Son Kararı Verdi: Minnoşlar Filmi Kaldırılacak Dijital içerik platformu Netflix'in son günlerde en çok konuşulan içeriklerinden biri olan Minnoşlar adlı film, RTÜK kararıyla platformdan kaldırılacak.

RTÜK tarafından alınan ortak karara göre Minnoşlar filminin 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri… Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal etmesi sebebiyle Netflix’ten kaldırılmasına karar verildi. Netflix kütüphanesinden kaldırılmasına karar verilen bu film, henüz yayınlanmamıştı ve 9 Eylül tarihinde yayınlanacaktı. Filmin kendisi henüz bilinmese de, posteri, açıklaması ve +18 yaş etiketi büyük eleştirilere sebep olmuştu.

Benzer içerik:  Robert Downey Jr. Iron Man İçin Son Noktayı Koydu: "O iş Bitti"

Netflix daha sonra bu açıklamayı ve +18 yaş etiketini düzenlemiş, ardından posteri de değiştirmişti. Fakat pedofili eleştirilerine karşılık, filmin hiç de bu şekilde olmadığını, bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtmişti. Aslında filmin konusu temelde iyi görünse de Netflix’in eleştirilere maruz kalmasının tek sebebi, yayınlanan film sayfasının oldukça garip olması ve filmi doğru anlatamamasıydı.

Diğer bir yandan bu film, 2020 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Drama En İyi Yönetmenlik Maïmouna Doucouré Jüri Ödülü kazandı. Yani pedofili içerikli bir filmin asla ödül alamayacağını düşünürsek, Netflix sayfasının bu filmi hiçbir şekilde yansıtmadığını belki de ilerleyen günlerde görebiliriz. Zaten Netflix de bu konuda açıklamada bulunarak, filmin sevileceğini söylüyor.

Netflix bu eleştiriler karşısında nasıl bir yapımı karşımıza çıkaracak merakla bekleniyor. Ayrıca henüz katalogtan kaldırılmayan filmin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Eğer film içeriği bir ödüle layık görüldüyse, belki de çok farklı bir yapım olabilir ve Netflix’ten kaldırılması kararı değişebilir. Filmin YouTube üzerindeki fragmanına baktığımızda 36 bin beğeni aldığı görülürken, 1,5 milyonu aşkın dislike aldığı görülüyor. Fakat film her ne kadar düşünüldüğü gibi olmasa da, Netflix’in yayınladığı sayfanın oldukça yanıltıcı olduğu söylenebilir…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir