Connect with us


Dijital Haberler

RTÜK’ten 72 Saat Süre: Spotify Erişime Engellenebilir

RTÜK, lisans başvurusu yapmayan Spotify’a ve 3 benzer siteye 72 saat süre tanıdı. Bu süre içerisinde ödeme ve başvuru yapılmazsa, platformlara erişim engeli koyulabilir.

Zaman:

Tarih:

RTÜK 72 Saat Süre: Spotify Erişime Engellenebilir

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK), geçtiğimiz günlerde Spotify ve Fox Play gibi uygulama ve web siteleri hakkında açıklamalarda bulunmuş, bu sitelerin ve uygulamaların lisans başvurusu yapmadıklarını belirtmişti. Bunların lisans başvurusu yapması gerektiğini ve başvuru yaptıktan sonra yayın yapmaya devam edebileceğini aktaran RTÜK, Spotify ve Foxplay gibi 4 uygulamadan hiçbir geri dönüş alamadı.

Bu uygulamalara çağrı yapmasına rağmen başvuru almayan RTÜK, yeni bir açıklamayla çok daha net ifadelere yer verdi. Spotify, Fox Play, Paylas FM ve Medya Port TV adlı internet sitelerinin lisans başvurusu yapmaları gerektiği açıklamalarını yineleyerek, bu web sitelerinin başvuru yapmaması halinde RTÜK’ün elindeki yetkiyi kullanacağı, ve erişim engeli talebinde bulunabileceği belirtildi.

Yani tüm açıklamalara rağmen lisans başvurusunda bulunmayan Spotify, Fox Play ve diğer internet siteleri lisanssız yayın yapmayı sürdürürlerse, 72 saatlik bir süre içerisinde RTÜK tarafından erişim engeli talebinde bulunulabilecek. RTÜK’ün aktardığı bilgilere göre lisans başvurusu yapmayan internet siteleri arasında open.spotify.com, medyaporttv.com, foxplay.com.tr, paylasfm.com siteleri yer aldı. Bu siteler için lisans başvuru talebinde bulunulmazsa, RTÜK elindeki yetkiyi kullanabilecek ve erişim engeli talebinde bulunabilecek.

Spotify, Erişime Engellenebilir

RTÜK'ten 72 Saat Süre: Spotify Erişime Engellenebilir RTÜK, lisans başvurusu yapmayan Spotify'a ve 3 benzer siteye 72 saat süre tanıdı. Bu süre içerisinde ödeme ve başvuru yapılmazsa, platformlara erişim engeli koyulabilir.

Ülkemizde de büyük bir kitle tarafından kullanılan Spotify, ilerleyen günlerde erişime engellenebilir. RTÜK’ün uyarılarına rağmen başvuru yapmayan Spotify ve diğer 3 web sitesinin, lisans ücreti ödemesi ve başvuru yapması halinde 3 ay daha yayın yapmaya devam edebilecekleri belirtiliyor. Bununla birlikte lisansları onaylanan web siteleri de yayınlarını sürdürmeye devam edebilecek.

RTÜK, Spotify ve diğer internet siteleri için yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verdi;

Benzer içerik:  Xiaomi Mi TV Horizon Edition Tasarımı ve Özellikleri Sızdırıldı

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin “İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında;

İnternet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği,

Belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği,

Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı,

İhtar olunur.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir