Connect with us


Bilim & Sanat

Roscosmos Başkanı: “Venüs, Bir Rus Gezegeni”

Son günlerde atmosferinde fosfin gazı keşfedilmesi sebebiyle büyük bir gündem haline gelen Venüs gezegeni hakkında açıklamalarda bulunan Roscosmos Başkanı, açıklamalarında “Venüs, bir Rus gezegeni” ifadesine yer verdi.

Zaman:

Tarih:

Roscosmos: "Venüs, Bir Rus Gezegeni"

Rusya Federal Uzay Ajansı(ROSCOSMOS) Başkanı Dmitry Rogozin, geçtiğimiz Salı günü Moskova’da düzenlenen bir endüstri fuarında yaptığı açıklamalarda güneş sistemindeki en sıcak gezegen olan Venüs’ün, bir Rus gezegeni olduğunu söyledi. Birçoğunuzun da bildiği gibi Uluslararası astronomlardan oluşan bir grup bilim insanının yaptığı çalışmalar sonucunda Venüs’ün atmosferinde fosfin gazı keşfedilmişti.

Haberimizde aktardığımız gibi bilim insanları, Venüs’ün atmosferinde bulunan fosfin adlı bu gazın yaşama işaret edebileceğini belirtmiş, fosfin adlı gazın yaşam işaretinden başka bir şey olmadığını söylemişti. Sosyal medyada gündem olan ve milyonlarca insanı fazlasıyla heyecanlandıran bu açıklamalar, James Clerk Maxwell teleskobuyla yapılan fosfin gazı keşfi sayesinde yapılmıştı.

Hawaii’De bulunan James Clerk Maxwell teleskobu ile Venüs atmosferinde yapılan bu keşif, sonrasında Şili’de bulunan Atacama Büyük Milimetreli Aray Radyo Teleskobu tarafından da doğrulandı. Büyük heyecan yaratan bu keşfin ardından NASA yöneticisi Jim Bridenstine, fosfin keşfinin dünya dışı yaşam için en önemli bulgulardan biri olduğunu söylemiş, ve artık Venüs’e önem vermenin zamanının geldiğini belirtmişti. Venüs üzerinde yoğun bir ilgi oluşurken, Venüs’e inen ilk ve tek ülke olan Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’un başkanı da olaya katılmaktan çekinmedi.

Benzer içerik:  Sürücüyü Uyarmadan Hızlanan Tesla Araçlar İncelemeye Alındı

Roscosmos Başkanı: “Venüs, Rus Gezegeni”

Roscosmos Başkanı: "Venüs, Bir Rus Gezegeni" Son günlerde atmosferinde fosfin gazı keşfedilmesi sebebiyle büyük bir gündem haline gelen Venüs gezegeni hakkında açıklamalarda bulunan Roscosmos Başkanı, açıklamalarında "Venüs, bir Rus gezegeni" ifadesine yer verdi.

Gündem olan bu konu hakkında Moskova’da düzenlenen endüstri fuarında açıklamalarda bulunan Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, çok eski yıllarda yaptıkları Venüs keşfine atıfta bulunarak “Ülkemiz Venüs’e başarılı bir şekilde inen ilk ve tek ülkeydi.” açıklamalarında bulundu. Sözlerinde Venüs’ün bir Rus gezegeni olduğuna değinen Roscosmos başkanı, Venüs hakkında yeterince bilgi topladıklarını ve oranın çok tehlikeli bir yer olduğunu söyledi.

Rus uzay aracı Venüs’te yeterince iyi bir bilgi topladı. Orası cehennem gibi” açıklamalarında bulunan Roscosmos başkanı, son günlerde gündem olan fosfin gazı keşfinin hayata dair işaret olmayabileceğine değindi. NASA ve birçok bilim insanı bu fosfin gazı keşfinin yaşama dair bir bulgu olduğunu söylese de, Roscosmos tarafında bu iddialara pek de olumlu bakılmıyor diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir