Connect with us


Genel

Root Hakkında Her Şey – Root Nasıl Atılır, Nasıl Kaldırılır?

Root Nedir, Ne işe yarar, zararı veya faydası var mıdır, Root Nasıl Atılır? Root Nasıl Kaldırılır? gibi tüm soruların cevabı bu makalede.

Zaman:

Tarih:

Root Hakkında Her Şey - Root Nasıl Atılır, Nasıl Kaldırılır?

Kısaca kök izni almanızı sağlayan ve tüm izinlere erişmenizi sağlayan root, Android işletim sistemi bulunan tüm cihazlarda, örneğin telefon, tablet gibi cihazlarda kullanıcıya tam yetki sağlamaktadır.

Root Nedir, Nasıl Atılır, Nasıl Kaldırılır

Root Nedir, Nasıl Atılır, Nasıl Kaldırılır
Root Nedir, Nasıl Atılır, Nasıl Kaldırılır

Örneğin root olayını kısaca şu şekilde anlatabiliriz. Windows bir bilgisayar kullandığınızı varsayalım. Bu cihazda tüm yetkilere sahip olabilmeniz, tüm dosyalara erişebilmeniz için “Administrator” hesabınız olmalıdır. Misafir hesabına tam yetki verilmemiştir. Bu yüzden sistemde her şeye erişebilmek ve tam kullanım sağlayabilmek adına yönetici (Administrator) hesabına sahip olmalısınız. Yani misafir hesabı size tam yetkiyi hiçbir zaman vermez.

Kısacası bu olayı Android cihazlardaki root olayı ile birleştirebiliriz. Android cihazlarda da size tam yetki verilmez ve bazı şeylere müdahale etme şansınız bulunmaz. Bunu aşmanın ve cihaz üzerinde tam yetkiye sahip olmanın tek yolu da root atmak, yani kök izni almaktır.

Android Cihazlara Root Atmanın Yararları

Android Cihazlara Root Atmanın Yararları
Android Cihazlara Root Atmanın Yararları
 • Android cihazınıza root atar, yani kök izni alırsanız telefondaki tüm görünümü değiştirme şansına sahip olabilirsiniz. İstediğiniz uygulamanın görselini (simgesini) değiştirebilir, tema veya oyunlar üzerinde düzenleme(değiştirme) yapabilirsiniz.
 • Android cihazınıza root attığınızda telefonun donanımına da tam erişim sağlarsınız. Böylelikle de GPU ve CPU hızlarında aşım yapmak mümkün olabilir.
 • Android cihazınıza root attığınızda telefona yükleyeceğiniz her oyun, uygulama, tema ve benzeri şeylerde tam kontrol şansınız bulunur. Yani örneğin indirdiğiniz oyun çerisinde oynama yapabilir, oyun içerisindeki para(oyun parası) miktarını bile arttırabilirsiniz.
 • Android cihazınızda kök izni aldığınızda, rootlu cihazlara özel olarak üretilmiş tüm uygulamalara erişebilirsiniz.
 • Android cihazınızda root bulunduğunda en önemlisi de otomatik gelen programları silebilirsiniz. Örneğin telefonu ilk aldığınızda Facebook, Twitter gibi uygulamalar yüklü gelebilir ve bunlar kaldırılamaz. Rootlu cihazlarda bu tür kaldırılamayan uygulamaları kaldırabiliyorsunuz.
 • Yani kısacası Android cihazınıza root attığınızda tam anlamıyla tüm yetki sizin elinizde olur.

Android Cihazlara Root Atmanın Zararı Var Mı?

Android Cihazlara Root Atmanın Zararı Var Mı?
Android Cihazlara Root Atmanın Zararı Var Mı?
 • Root işlemleri bir çok teknik sorunda uygulanmakta, bir çok soruna çözüm olabilmektedir. Fakat root işlemleri hakkında bilgisi olmayan bir kişi tarafından kullanıldığına telefona veya herhangi bir cihaza ciddi zararlar (çökme gibi) verebilir. Fakat uygulaması genel olarak çok basittir.
 • Android işletim sistemli telefonlarda veya herhangi bir cihazda root atarsanız uygulamalarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin Google Play Store güncellemeleri otomatik olarak yapılmayabilir, manuel olarak yapmanız gerekebilir.
 • Rootlu cihazlarda oluşabilecek en büyük zararlar virüslerdir. Cihazınıza root attığınızda cihazdaki tüm yetki sizin olur, böylece cihazınıza yerleşecek herhangi bir virüs de cihazdaki tüm yetkiye sahip olabilir. Bu yüzden eğer çok uygulama indiren birisi iseniz, veya güvenlik önlemlerinin nasıl alınacağından tam olarak emin değilseniz root atmamanızı öneririz. Rootlu cihazlarda cihazınıza yerleştirilen virüs ile her tüürlü erişim sağlanabiliyor. Şifrelerinize, kart bilgilerinize, kameranıza, veya sildiğiniz görsellerin önbellekteki verilerine… Yani rootlu cihazlarda güvenlik ciddi bir konu.
 • Root atmanın diğer bir zararı da garanti kapsamını bozabilmesidir. En çok sorulan sorulardan olan “root atarsak garanti bozulur mu” sorusuna tam olarak cevap vermek mümkün değil. Fakat cihazı garantiye teslim edeceğiniz zaman root kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Yine de bu işlemin anlaşılma şansı bulunuyor.
Benzer içerik:  PUBG Mobile, 2,3 Milyon Hesabı Banladı

Android Cihazlara Root Nasıl Atılır?

Android Cihazlara Root Nasıl Atılır?
Android Cihazlara Root Nasıl Atılır?

Geldik yazımızın en önemli sorusuna. Muhtemelen bu konuya sırf bu soru için giriyor, ve tüm başlıkları geçip burayı okuyor olabilirsiniz 🙂 Android Root Nasıl Atılır?. Android cihazlara root atmak için pek çok yol bulunur ve bunların çoğu çok basittir. Root atmak için en çok tercih edilen yol ise bilgisayar üzerinden bir program kullanmaktır. Bizde size en kolay yollardan biri olan Kingo App, Kingo Root programı ile nasıl root atabileceğinizi aşağıda anlattık.

 • Buraya tıklayarak Root atmanızı sağlayan Kingo Root programını bilgisayarınıza indirin.
 • Bir USB kablosu ile root atacağınız cihazı bilgisayara bağlayın. Bilgisayara bağlayacağınız cihazın hata ayaklama modunu açmayı unutmayın. Hata ayıklama modunu açmak için Geliştirici Seçenekleri > USB Hata Ayıklama sırasıyla bu şekilde yapabilirsiniz. Telefonda veya cihazda geliştirici modu etkin değil ise şu şekilde etkinleştirin, Ayarlar > Yazılım Bilgisi > Yapım Numarası bölümüne üst üste tıklayarak geliştirici modunu etkinleştirebilirsiniz.
 • Kingo Root programını bilgisayarınıza kurduktan sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve ardından programı açın. Karşınıza direkt yükleme ekranı çıkacaktır. Tek yapmanız gereken program üzerinden root tuşuna basmanız. Ardından root işlemi başlayacak, cihazınız için kök izni alınacaktır. Bu işlemler 5 dakikaya kadar sürebilmektedir.

Root işlemi bu kadar basit. Aynı şekilde aynı işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir çok uygulama bulunmaktadır. İnternetten bu tür uygulamalara kolaylıkla ulaşabilir, kendi telefon modeliniz hakkında arama yapabilirsiniz. Bizim önerdiğimiz yol bu şekildedir.

Android Cihazlardan Root Nasıl Kaldırılır

Android Cihazlardan Root Nasıl Kaldırılır
Android Cihazlardan Root Nasıl Kaldırılır

Örneğin telefonu garantiye göndermeniz gerektiğinde root’u, kök iznini kaldırmanız gerekir. Aksi taktirde cihazınız rootlandığından dolayı garantisi sonlandırılabilir. Veya siz herhangi bir nedenden dolayı cihazınızdaki root’u kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu durumdacihazınıza “unroot” işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

Root atarken bir çok seçenek bulunduğu gibi, cihazınızdaki rootu kaldırmak için de bir çok seçenek ve uygulama bulunmaktadır. Bizim size önerdiğimiz ise en çok kullanılan uygulamalar olan SuperSU, Superuser gibi uygulamaları kullanmanızdır. SuperSU uygulamasını kullanarak root kaldırma işlemini adım adım sizin için aşağıya yazıyoruz…

 • Cihazınıza SuperSU uygulamasını indirin ve açın.
 • Ardından uygulamanın ayarlar bölümündeki “root kaldırma” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza bir pencere gelecektir. Bu pencerede “onayla” dedikten sonra telefonunuzun root kaldırma işlemi başlayacaktır. 5 dakikaya kadar sürebilen işlemlerden sonra telefonunuz rootsuz bir şekilde yeniden başlatılacaktır.

İşte root kaldırma işlemi bu kadar basit. Root kaldırmak için kullanabileceğiniz bir çok uygulama Android mağazası Google Play Store’da bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel