Riot Games, AFK Olan Oyunlarda LP Kaybını Azaltıyor

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunlarından olan League of Legends, ceza sistemini çok katı kurallar ile değiştiriyor. Bundan sonra AFK kalanlar 1 kez daha düşünecek...
 Riot Games, AFK Olan Oyunlarda LP Kaybını Azaltıyor

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunlarından biri olan ve dünya çapında milyonlarca oyuncusu bulunan League of Legends, uzun yıllardır büyük bir sorun haline gelen “toxic” oyuncu sorunlarına odaklanmış durumda. League of Legends oyununun yapımcısı olan Riot Games, git gide büyüyen “toksik oyuncu” problemini çözmek adına bir ekip ile çalışıyor. Ekip, oyundaki art niyetli oyuncuları durdurabilmek adına oldukça iyi adımlar atıyor.

Geçtiğimiz ay rapor sistemi geliştirmelerine başlayan Riot Games, ilk olarak şampiyon seçim ekranına raporlama özelliği getirerek işlere başlamıştı. Daha sonra ise bu gibi pek çok güncelleme ile toksik oyuncu probleminin azaltılacağı belirtilmişti. Riot Games, 10 yıldır oyuncuların beğenisine sunulan League of Legends hakkında verdiği bu kararı genişletme kararı aldı. Bundan sonra hem oyun içi kötü söz kullanan ve takım arkadaşlarını kışkırtan kişiler cezalandırılacak, hem de AFK kalan ve oyunu sabote eden kişiler.

Riot Games tarafından yayınlanan bir blog yazısına göre bundan sonra oyunda AFK kalan veya bilerek beslemek gibi oyunu sabote edici davranışta bulunan kişiler, oldukça katı cezalar ile karşılaşacak. Bildiğiniz gibi League of Legends’da AFK kalındığında bazen ceza vermiyor, bazen ise maçlara girerken 5-10-20 dakika seviyeli olarak bekleme cezası veriyor. Tabii ki bu basit cezalar oyuncuların AFK kalmasının önüne geçemiyor. Bunun farkına varan Riot Games, AFK kalan ve oyunu sabote eden oyunculara bunların da ilerisinde cezalar vermeye karar verdi. Bununla birlikte oyununuzda AFK kalan birisi yüzünden oyun kaybederseniz, daha az Lig Puanı kaybedeceksiniz.

İlgili İçerik  League of Legends Ne Kadar İnternet Harcar?
Riot Games, AFK Olan Oyunlarda LP Kaybını Azaltıyor

Uzun zamandır beklenen LP önerisi, nihayet Riot Games tarafından uygulamaya alınıyor. League of Legends’a yeni gelecek olan güncellemeyle birlikte eğer oyununuza biri gelir ve AFK kalırsa, o oyunda LP’niz daha az gidecek. Oyununuzda AFK kalan ve sabote eden ne kadar çoksa, o kadar az LP’niz gidecek. Diğer bir yandan bu tür oyunculara da eskisine göre çok daha iyi cezalar uygulanacak.

Oyunu terk eden, AFK kalan, bilerek besleyen oyuncular, bundan sonra daha katı kurallar ile; örneğin 20 dakika bekleme süresi yerine çok daha uzun bir süreyle karşılaşabilecek. Eğer oyuncu, başkalarının oyunlarını kötü yönde etkiliyorsa; o oyuncu oyuna girerken ekranında uyarı mesajı belirecek. Oyun içerisinde AFK kalan oyuncular teslim edildiğinde, teslim olma seçeneği geliştirilecek. Böylelikle 3 dakika olan erken teslim olma süreci uzayabilecek.

Bir önceki yazımız olan 2020'de Çıkacak En İyi 25 Video Oyunu başlıklı makalemizde 2020 Video Oyunlar, Yeni PC Oyunları ve Yeni PS Oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın