Resimdeki Yazıları Metine Çevirme (OCR)

Bu makalemizde "Photo to Text" yani "Resimdeki Yazıları Metine Çevirme" işlemi nasıl yapılır detaylı olarak anlatıyoruz.
 Resimdeki Yazıları Metine Çevirme (OCR)

Bazen bir kitaptaki, belgedeki, dergideki veya herhangi bir yerdeki yazıları, bilgisayarda veya telefondan metine dönüştürmeniz gerekebiliyor. Bu durumda upuzun veya kısa fark etmeksizin, resimdeki yazıları birer birer elinizle yazmanız gerekmiyor. Optical Character Recognition (OCR), veya Türkçe karşılığı ile “Optik Karakter Tanıma” tekniği sayesinde resimdeki yazıları kolaylıkla metine dönüştürebiliyorsunuz.

Üstelik bu işlemi dilerseniz herhangi bir program kullanmadan da gerçekleştirebiliyorsunuz. Hem mobil cihazlarda, hem de bilgisayarlarda yapabileceğiniz OCR işlemi sayesinde herhangi bir resimdeki yazılar, saniyeler içerisinde metine dönüşebiliyor.

Bunu yapmanız için çeşitli siteler, programlar ve mobil uygulamalar bulunuyor. Biz bu makalemizde OCR tekniğini en kolaylıkla kullanabileceğiniz yolları anlatıyoruz. Resimdeki yazıyı metine çevirebileceğiniz web sitelerini ve mobil uygulamaları bu makalemizde hazırladık. OCR tekniği ile dijital bir tarayıcı resimi tarıyor ve karakterleri anlayarak metine dönüştürebiliyor. Bu sayede resimdeki yazılar kısa yoldan metine dönüştürülüyor.

Kısaca OCR tekniğinden bahsettiğimize göre bu tekniği nasıl kullanabileceğinizi anlatabiliriz. Hemen aşağıdan detaylı olarak OCR tekniğini nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılan herhangi bir şey olursa sayfanın en altından yorum yapabilirsiniz.

En İyi OCR Siteleri

Resimdeki Yazıları Metine Çevirme (OCR)

Resimdeki yazıları metine çevirebilmeniz için bir çok internet sitesi bulunuyor. Bu siteler aracılığıyla program gerekmeden internet siteleri üzerinden OCR işlemi yapabiliyorsunuz. En iyi OCR siteleri hemen aşağıda yer alıyor.

  • OnlineOCR.net

OnlineOCR.net web sitesine giriş yaparak “Select File” tuşuna tıklayın ve metine çevireceğiniz resimi seçin. Ardından metin hangi dilse onu seçin ve son olarak Text Plain (TXT) seçeneğine tıklayın. Ardından Convert diyerek dönüştürme işlemini başlatın. Ardından saniyeler içerisinde aşağıda sonuçlar görünecektir.

  • NewOCR.com
İlgili İçerik  Konya Belediyesi Kendi Kripto Parasını Üretecek

NewOCR.com web sitesine girerek Dosya Seç butonuna tıklayın ve metine çevireceğiniz resmi seçin. Daha sonra Preview butonuna tıklayın ve son olarak OCR tuşuna tıklayarak OCR işlemini başlatın. Saniyeler içerisinde sonuç karşınıza çıkacaktır. NewOCR.com, resimdeki dili kendisi belirleyecektir.

  • OCR.Space

OCR.Space isimli web sitesine girerek Dosya Seç butonuna tıklayın ve metine dönüştüreceğiniz resmi seçin. Ardından “Language” bölümünden Turkish seçeneğini seçerek Start OCR butonuna tıklayın. Ardından hem resim, hem de metin olarak karşınıza sonuç çıkacaktır.

En İyi Mobil OCR Uygulamaları

Resimdeki Yazıları Metine Çevirme (OCR)

Metin Tarayıcı [OCR] isimli mobil uygulama ile tüm resimlerdeki yazıları kolaylıkla metine çevirebilir, aynı zamanda bu metinleri bir robota sesli olarak okutabilirsiniz. Bu sebeple mobil uygulama olarak sadece bu uygulamayı listemize ekliyoruz. Tüm ihtiyacınızı bu uygulama ile karşılayabilirsiniz. Diğer bir yandan bu uygulama ile elinizde resim olmadan, direk kameranız ile herhangi bir şeyin resmini çekerek de dönüştürme işlemi yapabilirsiniz. İlgili uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Metin Tarayıcı İndir (Android)

Bir önceki yazımız olan Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları başlıklı makalemizde Kitle, Kitle İletişim ve Kitle İletişim Araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın