Connect with us


Genel

Remastered ve Remake Nedir?

Son yıllarda oyun dünyasında adını sıkça duyduğumuz “Remake” ve “Remastered” oyun nedir ne değildir, aralarındaki fark nelerdir bu makalemizde detaylı olarak hazırladık…

Zaman:

Tarih:

Remastered ve Remake Nedir?

Oyuncuların son zamanlarda sıkça duydukları Remastered sürümler ve Remake sürümler hakkında bu makalemizde tüm detayları anlatacağız. Bildiğiniz gibi oyun dünyası uzun yıllardır var olan bir şey ve onlarca yıl önce bile oyunlar oynanabiliyordu. Fakat tabii ki bu oyunlar günümüzdeki teknolojiyle geliştirilemediğinden dolayı, günümüzdeki kadar dikkat çeken grafiklere sahi değildi.

Oldukça eski teknolojilerle geliştirilen video oyunları, ilk çıktıkları zamanlarda oyuncuların ilgisini çekebilse de yıllar geçtikçe bu oyunlar eskimeye başladı. Haliyle yeni oyunlara alışan oyunculara, eski oyunlar çok da dikkat çekici gelmemeye başladı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen yıl oyunların da grafikleri hızla gelişmeye, gerçeğe çok daha fazla yaklaşmaya başladı. Bu da eski ve grafikleri gerçeği yansıtmayan oyunların tarihe gömülmesine sebep oldu.

Eski oyunların grafikleri kötü olmasına rağmen bazı oyuncular hikaye ve oynanış gibi sebeplerden dolayı eski oyunları tercih ediyordu. Bu da oyun şirketlerini bu konuda bir değişikliğe gitmeye sürükledi. Bu yüzden oyun dünyası, bu sorunu çözmek ve eski oyunları canlandırabilmek adına yeni bir yol buldu. Remastered ve Remake sürümü olarak 2 farklı seçenekle karşımıza çıkan eski oyunlar, artık günümüz teknolojisiyle geliştirilmeye başlandı. Peki nedir bu Remake ve Remastered sürümü?

Remastered ve Remake Nedir? Son yıllarda oyun dünyasında adını sıkça duyduğumuz "Remake" ve "Remastered" oyun nedir ne değildir, aralarındaki fark nelerdir bu makalemizde detaylı olarak hazırladık...

Evet, oyun dünyası için Remake ve Remastered versiyonlar son zamanlarda oldukça önemli bir hal aldı. Eski oyunları hikayesi ve oynanışı gibi sebeplerden dolayı oldukça seven oyuncular, grafiklerinin eski olması sebebiyle bu oyunlarda o kadar da keyif almıyordu. Bunun üzerine oyun geliştiriciler, bu oyunları aynı hikayelerde ve aynı konseptte yeniden tasarlamaya, veya bugünün teknolojisiyle geliştirmeye karar verdi.

Benzer içerik:  Cumhurbaşkanı: 500 Bin Öğrenciye Ücretsiz Tablet ve Bilgisayar Dağıtılacak

İşte Remastered ve Remake burada ortaya çıkıyor. Remastered oyunlar, eski oyunların yenilenmiş hali oluyor. Örneğin Fahrenheit: Indigo Prophecy oyunu oldukça iyi bir hikayeye bir oynanışa sahip olmasına rağmen grafikleri sebebiyle pek oynanmayabiliyordu. Bu sebeple oyun, yeni teknolojilerle güncellenerek Remastered versiyonu ile karşımıza çıktı.

Remastered ve Remake Nedir? Son yıllarda oyun dünyasında adını sıkça duyduğumuz "Remake" ve "Remastered" oyun nedir ne değildir, aralarındaki fark nelerdir bu makalemizde detaylı olarak hazırladık...

Remastered oyunlar, eski oyunların yenilenmiş oyunları olarak karşımıza çıkıyor. Yani Remastered oyunlar, eski oyunlar üzerinde değişiklik yapılması ve yenilenmesi anlamına geliyor. Zaten direkt olarak İngilizceden çevirdiğimizde Remastered, “Yeniden Düzenlendi” anlamına geliyor. Remake tanımı ise daha farklı bir tanım olarak karşımıza çıkıyor. Remake oyunlar, eski oyunların yeniden yapılmış versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Yani yalnızca eski oyunları yenilemek değil, baştan yapmak anlamına geliyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir