Rekabet Kurumu, Google’a 98.4 Milyon Liralık Ceza Verdi

 Rekabet Kurumu, Google’a 98.4 Milyon Liralık Ceza Verdi

Bir süredir bir çok ülkenin Rekabet Kurumundan ceza alan Google, geçtiğimiz zamanlarda da Türkiye Rekabet Kurumundan cezalar almıştı. Bir çok konuda haksız rekabet uygulayan ve rekabet kanunlarını ihlal eden Google, geçtiğimiz dakikalarda Türkiye Rekabet Kurumu‘ndan 98 milyon 354 bin liralık bir ceza daha aldı.


İlginizi Çekebilir: Haksız Rekabet Nedir? (Kısaca)

Bir süredir haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle milyonlarca dolar ceza alan Google, geçtiğimiz aylarda Fransa’da Rekabet Kurumundan 150 milyon Euro, Türkiye Rekabet Kurumu’ndan ise 93 milyon lira ceza almıştı. Fakat Google hakkında açılan davalar bunlarla sınırlı kalmadı.

Türkiye Rekabet Kurumu tarafından Google’a karşı açılan davada “Google arama sonuçlarında, ürünlerin e-ticaret sitelerindeki fiyatı ilk sırada çıktığı” sebebiyle büyük bir ceza verildi. Arama sonuçlarında ürünlerin fiyatlarını listeleyen Google, rekabet kanunlarına uymadığı gerekçesi ile tam 98 milyon 354 bin liralık cezaya çarptırıldı.Google, arama sonuçlarında bu tür sonuçları ilk sıraya getirdiği ve fiyat karşılaştırması yaparak rakip platformların işlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle davada haksız çıktı. Arama motoru pazarında piyasaya hakim olan Google’ın, bu durumu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki  işleri zorlaştırdığı ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bu cezaya çarptırılmasına karar verildi.

Rekabet Kurumu’nun Ceza ile İlgili Açıklaması:

Google Android Servisleri Türkiye'de Yasaklanıyor Mu?

Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamalara göre Google sadece ceza ödemekle kalmayacak, arama sonuçlarında bazı değişikliklere gitmesi gerekecek. Aksi takdirde daha büyük cezaların uygulanması olası bir durum.

İlgili İçerik  Google Üst Kuruluşu Alphabet 1 Trilyon Dolar Değere Ulaştı

“İhlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’a:

a. Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 3 (üç) aylık süre içerisinde yerine getirilmek ve Kuruma tevsik edilmek üzere;

  • Genel arama sonuç sayfasında rakip alışveriş karşılaştırma hizmetlerinin kendi ilgili hizmetlerinden daha az avantajlı olmayacakları koşulları sağlaması,
  • Mobil mecraya uyumlu olacak şekilde, diğer mecralarda da Shopping Unit’e ait başlığın tıklanma özelliğini kaldırması,
  • Shopping Unit’in başlığında ve etiketlenmesinde bu alanın reklam olduğuna ilişkin belirsizliği makul şekilde gidermesi,
  • Google’da yapılan aramalarda ürün adı ile birlikte açıkça alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerinin marka veya site adına yer verilmesi durumunda Shopping Unit’in öncelikli olarak konumlandırılmasına son vermesi b. İlk uyum tedbirinin uygulanmaya aşlamasından itibaren beş yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması

yükümlülüklerinin getirilmesine OYBİRLİĞİ ile,gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir.”

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın