Connect with us


Dünya'dan Haberler

Qualcomm, Huawei’ye Çip Satabilmenin Yolunu Arıyor

ABD merkezli yarı iletken şirketi Qualcomm, ABD’nin uyguladığı ambargolardan kurtulmak ve Huawei’ye çip satabilmek için yol arıyor.

Zaman:

Tarih:

Qualcomm, Huawei'ye Çip Satabilmenin Yolunu Arıyor

Dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinden olan Qualcomm, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin uyguladığı ambargo kararları sebebiyle dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisine yarı iletken/çip satışı yapamıyor. Huawei‘ye çip satışı yapamayan Qualcomm, bu durumdan oldukça kötü etkileniyor. Çünkü Huawei, Qualcomm’dan çip satın alan en büyük şirketlerden biri.

ABD‘nin yaptırım kararları her ne kadar Çin ve Huawei’yi etkilese ve hedefte Çin olsa da, bu durumdan ABD’li şirketler de zarar görüyor. Alternatif çip ve yarı iletken şirketlerine yönelen Huawei, Qualcomm’un satışının oldukça düşmesine sebep oluyor. Bu durumda Qualcomm bir düşüş yaşasa da, Huawei oldukça net bir şekilde yoluna devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde Huawei’ye karşı alınan ambargo kararlarının Huawei’yi batıracağı düşünülse de, şirket pek de bir zarar görmedi. Google yasağından sonra kendi işletim sistemi ve kendi uygulamaları üzerinde son hız çalışan şirket, yarı iletken/çip alanında da başka şirketlere yöneldi. Çin pazarında büyük bir paya sahip olan Huawei, bu sebeple akıllı telefon piyasasında çok da kan kaybetmedi. Huawei her ne kadar ambargo kararlarıyla büyük bir zorluğa girse de, aynı şekilde Qualcomm da zorlu bir yola girdi. Bu sebeple Qualcomm, Huawei’ye çip satışı yapmanın yollarını aramaya başladı.

Benzer içerik:  2020'de Çıkacak En İyi 25 Video Oyunu
Qualcomm, Huawei'ye Çip Satabilmenin Yolunu Arıyor

Ambargo kararlarına rağmen 2020 yılının ikinci çeyreğinde akıllı telefon pazarını lideri olan Huawei, tabii ki ABD’li şirketlerin de gözdesi haline geldi. İlerleyen zamanlarda Qualcomm’un nasıl bir yol izleyeceği ve Huawei’ye tekrar çip satıp satmayacağı oldukça merak ediliyor. Konu hakkındaki gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir