Putin, Wikipedia’yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!

 Putin, Wikipedia’yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!

Bir kaç yıldır Wikipedia ülkeler tarafından uygulanan sansür uygulamaları gitgide genişliyor. Çin, Fransa, İran, İtalya, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, İngiltere, Özbekistan ve aralarında Türkiye de bulunan 12’den fazla ülkede Wikipedia çeşitli aralıklarla sansürleniyor, ülkemizde ise bu sansür 2 yıldan fazla süredir uygulanıyor.

Son zamanlarda Putin’in de ana hedefi haline gelen Wikipedia, Rusyada uzun dönemli bir sansür yasağıyla karşılaşabilir. Çünkü çıkan haberlere göre Rusya devlet başkanı Vladimir Putin Wikipedia’yı Rusyada engellemeyi düşünüyor.

Wikipedia’nın güvenilmez ve yanlış bilgiler ile dolu olduğunu söyleyen Vladimir Putin bu siteye her an erişim engeli getirebilir. Reuters’in yaptığı habere göre devlet başkanı Putin, Wikipedia’yı engellemeyi ve ardından Rusya merkezli kendi bilgi ansiklopedilerini kurmayı düşünüyor. Fakat bunun için büyük miktarda para yatırımı da yapacaklar. Habere göre bilgilerin toplanması ve içeriklerin hazırlanıp Wikipedia’ya benzer şekilde sunulması için 30 milyon dolar gibi bir miktar para harcanacağı belirtiliyor.

Putin, Wikipedia'yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!
Putin, Wikipedia’yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!

Wikipedia’nın yerini alacak bu sistemin kurulacağı henüz resmi bir dil ile açıklanmamış olsa da, Wikipedia ansiklopedisinin alternatifinin olup olmaması sistemin engellenmemesi için bir sebep değil. Rusya devlet başkanı uzun zamandır yalan bilgiler olduğunu iddia ederek Wikipedia’yı bir hedef haline getirdi. Eğer Putin bu yasağı getirirse Wikipedia dünya’da tam 13 ülkede engellenmiş olacak. Putin’in son zamanlardaki internet projeleri sadece bununla da sınırlı değil. World Wide Web olarak bilinen www. protokolünü de değiştirerek kendilerine özgü bir internet sistemi yaratabilirler. Rusya tüm bunları siber güvenlik ve doğru bilgilere erişim amaçlı yaptığını söylüyor.

İlgili İçerik  LoL Anahtar Parçacığı Nasıl Kazanılır?

Siber saldırılar her geçen gün ülkelere karşı bir tehdit oluşturduğundan dolayı bu tür internet sistemleri ile önlem almak mantıklı gelebilir. Fakat Wikipedia’yı kapatmak ve sadece Rusya’da geçerli bir internet sistemi yaratmak Rusya’nın dış dünya ile bağlantısını kesebilir, ki bununla ilgili önemli iddialar da söz konusu.

Wikipedia Türkiyede Neden Engellendi?

Putin, Wikipedia'yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!
Putin, Wikipedia’yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!

Wikipedia’nın “kadın üreme organları”, “vajina”, “testis torbası”, “insan penisi” ve “Türkiye 2015 genel seçimi” başlıklı makaleleri Türkiye’de engellenmişti. Ardından 29 Nisan 2017 tarihinde ise Wikipedia tamamen Türkiye’de erişime kapatılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın