Ponzi Sistemi Nedir ve Nasıl İşler (Saadet Zinciri Sistemi)

 Ponzi Sistemi Nedir ve Nasıl İşler (Saadet Zinciri Sistemi)

Bu makalemizde sizlere 100 yıl önce Charles Ponzi tarafından bulunan ve tarihin en büyük dolandırıcılık sistemlerinden biri olan “Ponzi” sisteminden bahsedeceğiz.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin’in Yaratıcısı – Satoshi Nakamoto Kimdir?

1920 yılında, yani bundan tam 100 yıl önce milyonerlik hayali olan Charles Ponzi isimli bir adam, bu hayalini gerçekleştirebileceğini düşünerek bir sistem kurmaya karar verdi. Öncelikle posta pulu alıp satarak zengin olmak isteyen Ponzi, büyük karlı bu iş ile milyoner olabileceğini düşündü. Fakat Ponzi’nin posta pulu alması ve bunları satması için sermaye gerekiyordu.

Ponzi, bu sermayeyi bulmak için sistemini kurmaya başladı. Öncelikle dükkanına “çok kısa vadede paranızı katlayın” gibi ilanlar asarak yatırımcı bulan Ponzi, bu ilanlar ile bir çok yatırımcıyı kısa sürede kendisine çekti. Her yatırımcı, sistemden memnun olarak bir başka yatırımcıyı sisteme davet etti ve sistemdeki yatırımcılar git gide arttı.

İşte Charles Ponzi’nin ismi verilen sistem bu şekilde ortaya çıkmıştır. Sistemin bu derece iyi işlemesinin sebebi ise oldukça basit. Yatırımcılara oldukça yüksek miktarlarda kar oranları vaat eden Ponzi, her yeni gelen yatırımcının parasının bir bölümünü, bir eski yatırımcıya aktarıyor. Yani her yeni yatırımcı, bir önceki yatırımcıya para ödüyor şeklinde açıklayabiliriz. Yatırımcılar, her yeni yatırımcı geldiğinde daha fazla para kazandıkları için tüm arkadaşlarını sisteme davet ediyor. Sistemdeki yatırımcı sayısı ise bu şekilde artıyor.

Fakat Ponzi sistemi asla sonsuza kadar işleyemez. Tıpkı Charles Ponzi’nin yaptığı gibi. Sisteme son gelen yatırımcılar, bu sefer bir önceki kullanıcılara değil sistemin kurucusuna paralarını kaptırıyor. Sistem sona geldiğinde kurucu kişi tüm paraları alarak ortadan kayboluyor.

Tarihteki en büyük dolandırıcılığı yaparak milyoner olan iş adamı Charles Ponzi, bu sistem ile bir çok dolandırıcıya ve girişimciye de örnek oldu. Günümüzde hala kullanılan sistem, Çiftlik Bank isimli Saadet Zinciri ile Türkiye’de de oldukça konuşulmuştu.

Ponzi Sistemi Nasıl İşliyor?


Ponzi Sistemi Nedir ve Nasıl İşler (Saadet Zinciri Sistemi)

Aslında yukarıda bulunan görselden de anlaşılabilen sistem çok basit bir şekilde işliyor. Öncelikle bir projesi bulunan kişi veya kişiler, projeye yatırımcı aradıklarını ve yüksek oranda kar bırakacaklarını belirtiyor. Bunu duyan bazı yatırımcılar güvenmese de, bazıları küçük miktarlar ile sisteme dahil oluyor. İşte sistem tam olarak burada başlıyor.

İlk etapta 2 kişinin sisteme 100 TL yatırdığını varsayalım. Toplamda 200 TL sistemde toplanıyor ve her 3 ayda kullanıcılara dağıtıyor. 3 ayın sonunda ilk yatırımı yapan 2 kişiye 100 TL veriliyor ve sistemin güvenirliği kanıtlanıyor. Daha sonra bu 2 kişi, sistemden para kazandığını tüm tanıdıklarına duyurarak sisteme daha fazla üye çekiyor.

İlgili İçerik  YouTuberların Yarıştığı Exatlon'un Yayın Tarihi Belli Oldu

Sisteme ilk dahil olan 2 yatırımcı, sistemin çalıştığına inanarak 2şer arkadaşını daha sisteme dahil ediyor. Böylelikle 2. etapta 4 kişi daha sisteme ekleniyor. Bu 4 kişi de 100’er TL, toplamda 400 TL sisteme yatırıyor.

Toplamda 6 kişiye ulaşan sistem, bu kişilere de 3 ayda bir ödemesini yapıyor ve sistem bu şekilde işlemeye devam ediyor. 2. etapta sisteme katılan 4 kişi de 2’şer kişiyi sisteme davet ediyor ve 8 kişi daha sisteme 100’er TL yatırıyor.

Her yeni gelen yatırımcının sisteme yatırdığı para, bir önceki kişiye yatırılıyor. Böylelikle tepedeki kişi olan “sistemi kuran kişi” ve ilk 2 yatırımcı bu sistemden çok büyük paralar kazanıyor.

Her yeni gelen yatırımcının 2 kişiyi sisteme dahil ettiğini varsayarsak sistem tam olarak aşağıdaki gibi ilerliyor.

 1. (1. Etap ) 1 Kişi – Sistem Kurucusu
 2. 2 Kişi – İlk 2 Yatırımcı
 3. 4 Kişi
 4. 8 Kişi
 5. 16 Kişi
 6. 32 Kişi
 7. 64 Kişi
 8. 128 Kişi
 9. 256 Kişi
 10. 512 Kişi
 11. 1.024 Kişi
 12. 2.048 Kişi
 13. 4.096 Kişi
 14. 8.192 Kişi
 15. 16.384 Kişi
 16. 32.768 Kişi
 17. 65.536 Kişi
 18. 131.072 Kişi
 19. 262.144 Kişi
 20. 524.288 Kişi
 21. 1.048.576 Kişi

Gördüğünüz gibi sistem 21. etapta 1 milyon kişiyi geçiyor ve hala yatırımcılara kazandırmaya devam ediyor. Sisteme son dahil olanların yatırdığı 100’er TL, her 3 ayda bir sisteme ilk dahil olan kişilerden başlanarak diğer kişilere paylaştırılıyor. Fakat sistem, bir süre sonra yeni üye bulamıyor ve çark dönmemeye başlıyor. Yukarıdaki listeye göre son etap olan 21. etapta dahil olan 524 bin kişinin parası havuzda toplanıyor ve ilk gelen yatırımcılara dağıtılıyor. Daha sonra sistemi döndürecek para toplanamadığı için kurucu kişi havuzda biriken tüm parayı alarak ortadan kayboluyor.

Yani aslında ilk yatırımcıları zengin eden sistem, son gelen yatırımcının parasını alarak ortada bırakıyor. Bu sistem Çiftlik Bank, PlusToken, OneCoin gibi projelerde bir çok kez kullanılmış ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Ayrıca bu sistem Piramit Sistemi olarak da adlandırılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın