Connect with us


Genel

Ping Nedir?

Oyun dünyasının en büyük problemlerinden biri olan ping’in tam olarak ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz…

Zaman:

Tarih:

Ping Nedir?

Genellikle oyuncuların en büyük dertlerinden biri haline gelen yüksek pingler, bir oyuncunun en istemediği şeylerden biri diyebiliriz. Online bir oyunda pinginiz yükseldiğinde, bazen bu pingler 1000 ms‘leri aştığında oyun oynanmayacak hale gelebilir. Bu sebeple ping, internet dünyasında önemli olduğu kadar oyun dünyasında da fazlasıyla önemlidir.

Örneğin bir oyun oynuyorsunuz ve bu sırada pinginiz ortalama olarak 10 ms’de seyrediyor. 10 milisaniyede işleyen ping, ateş ettiğinizde 10 milisaniye içerisinde ateş ettiğiniz yerin hasar görmesini sağlayacaktır. Yani basitçe bakacak olursa oyun içerisinde bir düşmana ateş ederken ping en önemli etkendir. Rakibiniz koşarken ona nişan alır ve ateş ederseniz, pinginizin 1000 olması durumunda o ateş 1 saniye sonra rakibinize gidecektir. Bu da halihazırda koşan rakibinizin daha ileride olmasına, merminin yanlış yere gitmesine sebep olur.

Ping, yaptığınız işlemi karşı sunuculara gönderen bir yazılım diyebiliriz. Yukarıda da kısaca anlattığımız gibi online oyunların en önemli etkenlerinden biri pinginizin düşük olmasıdır. Ateş ettiğinizde anında rakibe gitmediği takdirde rakibiniz yer değiştirebilir ve bu sürede merminiz farklı yere gider. Siz her ne kadar isabet etseniz de, 1000 ms’niz olduğunda aslında zamanda 1 saniye geriye gitmiş ve öyle ateş etmiş olursunuz. Oyun ise 1 saniye sonrasını işlemektedir. Fazla kafa karıştırmamak adına burayı daha fazla kurcalamıyor ve diğer detaylara geçiyoruz.

Benzer içerik:  Steam Sonbahar İndirimleri Başladı
Ping Nedir? Oyun dünyasının en büyük problemlerinden biri olan ping'in tam olarak ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz...

Oyuncuları adeta sinir küpüne çevirebilen ping sorunları, çoğunlukla sunucuların uzakta olmasına göre oluşuyor. Örneğin bir oyunun sunucuları Amerika’da olduğunda o sunucuya giden ping süreniz oldukça uzayacaktır. Bu ping süresi ortalama olarak 200-300 ms, veya bazen 1000 ms’leri bulabiliyor. Diğer bir yandan oyunun sunucusu Türkiye’de bulunursa ping süreniz ortalama olarak 10-30 ms arasında sabitlenebiliyor.

Buradan da anlayacağınız gibi online oyun sunucularının ülkemizde olması, o oyunun oynanabilmesi için oldukça önemli. Eğer pinginiz çok yükseliyorsa, tabii ki yalnızca sunucu kaynaklı değil internetinizde de büyük sorunlar olabilir. Oyun içerisinde veya genelde çok yüksek ping süreleri alıyorsanız, bu sorunu çözmek için “Ping Nasıl Düşürülür” başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca konu hakkında aklınızda kalan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir