Connect with us


Genel

Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür?

Online oyunlardaki en büyük sorunlardan biri olan ping sorununu çözebilmeniz için birçok yolu bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Zaman:

Tarih:

Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür?

Online oyunlara ilgisi olan, online oyunlarda vakit geçiren herkesin en büyük sorunu büyük ihtimalle ping olmuştur. Oyun içerisinde ani bir şekilde yükselen, veya devamlı olarak yüksek olan ping, oyuncuların oyununu oldukça kötü yönde etkilemektedir. Fakat bu ping sorunundan kurtulabilmeniz için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yollardan en çok işe yarayanları sizler için bu makalemizde derliyoruz.

Öncelikle League of Legends, CS:GO gibi online oyunlarda ani bir şekilde veya devamlı olarak pinginiz yükseliyorsa, internetinizden kaynaklı büyük bir problem var demektir. Şunu belirtmek gerekirse, internet servis sağlayıcınız ve modeminiz, belirli bir bağlantının üzerine çıkmaz ve bu sebeple aldığınız performans kısıtlanabilir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de birden çok cihazda interneti kullanmak.

Eğer internetiniz birden fazla cihazda aktif olarak kullanılırsa, internetinizin hızı her cihazda paylaştırılacağı için performans da doğal olarak düşecektir. Bu yüzden ilk iş olarak interneti kullanan diğer cihazların bağlantısını kesmeyi deneyin. Eğer bunu tek tek yapamıyorsanız, WiFi şifrenizi kısa bir süreliğine değiştirerek deneyebilir, denedikten sonra eski şifreyi ayarlayabilirsiniz. Eğer sorununuz bu şekilde düzelirse, bunu uygulamadan oyuna girmemelisiniz.

League of Legends Ping Nasıl Düşürülür?

Ayrıca oyun oynarken yapılan uploadlar, yani yüklemeler, internetinizi tamamen kesebilir. UPLOAD hızları ülkemizde çok düşük olduğundan dolayı, başka bir cihazda yükleme olduğunda tüm internet o cihaza yüklenecektir. Böylelikle diğer cihazlarda kısa süreli kopma yaşanabilir, veya 1-2bin ping görülebilir. Bu sebeple oyuna girerken, aynı WiFi’ı kullanan kişileri internete fotoğraf ve video yüklememeleri konusunda uyarabilirsiniz.

Evet, büyük ihtimalle yaşadığınız ping sorunu yukarıdaki 2 sebeptendir. Bunun dışında yaşanan sorunlar oldukça nadir görünenlerdir. Yukarıdaki seçeneklerle kesinlikle pinginizi düşürmeyi deneyin. Büyük ihtimalle olacaktır, fakat olmuyorsa diğer seçenekler de var. Ping sorunun diğer en büyük sebeplerinden biri de cihazınızın ısınmasıdır. Özellikle havanın sıcak olduğu bu dönemlerde bu tür problemler sıkça yaşanabiliyor. Bilgisayarınız ısındığında işlemci kullanımını ani bir şekilde düşürür ve bu sebeple internetiniz de yavaşlar. Bu durumda iyi bir soğutucu almanız hem FPS, hem ping açısından çok iyi olacaktır. Özellikle belirtmemiz gerekirse, pinginiz 10’da gezerken ani bir şekilde yükseliyorsa, mesela rakip geldiği an 10 olan ping 1000’e çıkıyorsa, bu kesinlikle ısınma sorunu olabilir. Isınma sorunu çözümleri için makale devamında yöntemler de bulunuyor.

Ayrıca en etkili yöntemlerden birini de unutmamak gerek. Eğer WiFi ile internet kullanıyorsanız, bunu kabloluya dönüştürmeyi deneyin. Kablolu internet kullanırken sorununuz çözülüyorsa ya modeminizde, ya da bilgisayarınızda WiFi alıcı problem olabilir. Ayrıca bunların dışında WiFi daha düşük hız sağlamaktadır. Yani bilgisayar ve modeminizde sorun olmasa bile WiFi size düşük hız verebilir.

Benzer içerik:  League of Legends Sistem Gereksinimleri
Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür? Online oyunlardaki en büyük sorunlardan biri olan ping sorununu çözebilmeniz için birçok yolu bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Diğer bir yandan çözüm yolunda uygulayabileceğiniz şeylerden biri de arkaplandaki açık uygulamaları kapatmak. Diğer bilgisayar ve telefonlardan interneti kesmek gibi, kendi bilgisayarınızda da arkaplanda açık olan şeyleri kapatmalısınız. Arkaplanda açık olan uygulamalar ile indirme veya yükleme işlemi yapıyorsanız, veya herhangi bir işlem yapan arkaplan uygulaması bulunuyorsa bunları kapatıp oyuna girmelisiniz.

Diğer yöntemlerden kısaca bahsetmek gerekirse, modeminizi kapatıp 30 saniye sonra geri açmak da bir çözüm olabilir. Yalnız modemi kapattıktan sonra fişi çıkarıp da 30 saniye bekleyin. Modemi kapatmadan fişi de çekmeyin. Bununla birlikte bilgisayarınızdaki WiFi’ı kapatıp açmak, ethernet kablosunu çıkarıp takmak da çözüm olabiliyor.

Bilgisayarınızdan arama bölümüne CMD yazarak, yani komut işlemcisini açarak “ipconfig /flushdns” kodunu girin ve enter’a basın. Bu işlemle de küçük bir ihtimal olsa da ping sorununuz çözülebilir. İşte oyunlardaki ping problemini çözebilmeniz için yapabileceğiniz şeyler bunlar. Büyük ihtimalle probleminizi çözmek için bu seçeneklerden birini uygulamanız yararlı olacaktır. Çünkü oyuncuların yaşadığı ping sorunlarının büyük çoğunluğu bu seçeneklerden kaynaklanıyor.

Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür? Online oyunlardaki en büyük sorunlardan biri olan ping sorununu çözebilmeniz için birçok yolu bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Eğer tüm bunlara rağmen hala ping sorununuz çözülmediyse, ve oyuna girdiğiniz cihaz Dizüstü bilgisayar (Laptop) ise, bilgisayarcıya götürerek macununu yenilemesini isteyebilirsiniz. Termal macun, laptop işlemcisinin soğumasına yardımcı olur. Cihazınızı bilgisayarcıya götürdüğünüzde termal macunun yeni veya eski olduğunu da sorabilirsiniz. Eski ise yenilenmesi gerekir. Bilgisayarcılar termal macuna yüksek fiyat istese de, kendiniz yapamayacaksanız kesinlikle bilgisayarcı yapmalı. İşlemci bilgisayarın en önemli parçalarındandır. Ayrıca bütçeniz varsa bilgisayarınızı veya laptopunuzu tamamen temizletebilirsiniz. Fanlarda da bir problem olabilir.

Aklınızda kalan bir soru varsa sayfanın en altından yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Umarız probleminiz çözülmüştür, iyi oyunlar 🙂

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir