Perseverance Uzay Aracı, 2,5 Milyon Türk’ün İsmiyle Mars’a Gönderildi

NASA'nın geçtiğimiz yıl başlattığı bir kampanya kapsamında ismini yazdıran 2,5 Milyon Türk'ün ismi, Perseverance aracıyla Mars'a gönderildi.
 Perseverance Uzay Aracı, 2,5 Milyon Türk’ün İsmiyle Mars’a Gönderildi

NASA‘nın uzun bir süredir büyük ilgi çeken Mars 2020 projesi sonunda gerçekleşti. Mars 2020 projesini tanıtmak amacıyla kampanya düzenleyen NASA, geçtiğimiz yıl herkesin ismini yazabileceği bir web sitesini tanıtmıştı. Bu web sitesine girerek herkes ismini yazabiliyor ve Mars 2020 projesi ile isimlerinin Mars’a gönderilmesini sağlayabiliyordu. Projeye en çok ilgi ise Türkiye‘den gelmişti.

Türkiye’den yoğun ilgi gösterilen projeye tam 2,5 milyon Türk tarafından isim gönderilmişti. Şimdi ise bu isimleri içeren bir kapsül ve bir helikopter ile birlikte Perseverance aracıyla Mars’a gönderilmek üzere yola çıktı. 480 milyon kilometrelik bir yola çıkan Perseverance aracı, Şubat 2021 tarihinde Mars’a ulaşmış olacak. 7 aylık bu yolculuktan sonra hem dünya çapında 11 milyon kişinin ismi, hem de ustalık helikopteri uçağı Mars’a iniş yapmış olacak.

Dünya çapında 11 milyondan fazla kişinin ismini gönderdiği “Mars’a ismini gönder” kampanyasına en yoğun ilgi ülkemizden olurken, 11 milyon kişiden 2,5 milyon’u Türk olmuştu. Haliyle Mars 2020 projesini en çok merak eden ülkelerden biri de Türkiye. Bugün Perseverance, yani “Azim” isimli uzay aracı ile uzaya başarıyla yollanan isimler ve ustalık helikopteri uçağı, Şubat 2021’de Mars’a yerleşecek. Bu projedeki amaç ise Mars yüzeyini daha iyi keşfedebilmek ve oradan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar alabilmek.

İlgili İçerik  Disney Plus'a Hacker Darbesi! Binlerce Hesap Çalındı
NASA, 2,5 Milyon Türk'ün İsmini Mars'a Gönderdi

Şuanda Mars’a gitmek üzere yolda olan araç, içerisinde yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilecek ve dünyaya aktarabilecek teknolojiye sahip Ingenuity isimli bir ustalık helikopteri bulunduruyor. Bu helikopter sayesinde Mars yüzeyi daha iyi keşfedilebilecek ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar dünyaya ulaştırılabilecek.

Ayrıca bu proje kapsamında en çok merak edilen şeylerden biri de Mars’da yaşam kalıntılarının olup olmadığı. Eğer dünyamızda da olduğu gibi Mars’ta yaşam kalıntıları varsa, Ingenuity isimli helikopterin buradaki görevi sayesinde bu kalıntıları görebileceğiz. İlerleyen zamanlarda sizlerle birlikte çok daha detaylı bilgilere şahit olabileceğiz.

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın