Connect with us


Dijital Haberler

Penti Hacklendi: Kullanıcı Bilgileri Güvende Mi?

Kökeni 1950’lere kadar uzanan Türkiye merkezli ünlü iç çamaşırı markası Penti, 31 Temmuz günü maruz kaldığı siber saldırılar hakkında açıklama yaptı.

Zaman:

Tarih:

Penti Hacklendi: Kullanıcı Bilgileri Güvende Mi?

Türkiye’nin köklü markalarından olan Penti, 31 Temmuz günü hacker saldırısına maruz kaldı. Günümüzde pek çok şirkete, kişiye veya hatta devletlere yapılan siber saldırılar, son zamanda oldukça artış gösterdi. Geçtiğimiz günlerde de E-Bebek’e yapılan siber saldırılar sonucunda E-Bebek, bir süre boyunca kapalı kalmıştı. Son günlerde artan fidye saldırıları ve diğer amaçlı saldırılar, online iş yapan şirketleri de tehlikeye atmayı başladı.

Bu saldırılara maruz kalan son Türk şirketi de ünlü kadın çorabı ve iç giyim markası Penti oldu. Penti’nin online mağazası olan Penti.com, 31 Temmuz günü gerçekleşen bir hacker saldırısında hedef alındı. Saldırı sonucunda hackerların Penti’ye eriştiği, fakat Penti’nin siber güvenlik uzmanlarının müdahalesi sonucunda sistemden hemen uzaklaştırıldığı belirtildi. Uluslararası hacker grupları tarafından yapıldığı belirtilen bu siber saldırı sonucunda Penti, kullanıcılarını bilgilendirecek SMS’ler ve E-Postalar gönderdi.

Genel olarak baktığımızda Penti’nin hack saldırısına maruz kalması, Penti’nin herhangi bir güvenlik ihlalinden gerçekleşmedi. Bu tür saldırılar günümüzde devletlere kadar pek çok yer hedef alınarak gerçekleştiriliyor. Fakat son günlerde Türk şirketleri de büyük hedef haline gelmiş durumda. Yapılan siber saldırı hakkında detaylara değinen Penti, kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla saldırı ile ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı.

Kullanıcı Verileri Güvende Mi?

Penti Hacklendi: Kullanıcı Bilgileri Güvende Mi?

Penti tarafından yapılan açıklamalara göre bu siber saldırıda kullanıcı kredi kartı bilgilerine herhangi bir zarar gelmedi. Kredi Kart bilgileri Penti’nin sunucularına kaydedilmediğinden dolayı kullanıcıların kredi kartı bilgileri ele geçirilmedi. Penti, siber saldırıyla ilgili “penti.com/duyuru.html” adresinde yayınladığı duyuruda şu ifadelere yer verdi;

Değerli Müşterimiz, (Penti Duyurusu)

Dünyada ve ülkemizde her geçen gün artan siber saldırıların hedefinde birçok devlet kurumu v­e özel şirket yer almakta.

31 Temmuz 2020 Cuma günü, son zamanlarda dünya çapında birçok kurumun da karşılaştığı, uluslararası şebekeler tarafından
organize edilen bu tarz siber saldırılardan birinin de şirketimizi hedef aldığını tespit ettik.

Bilgi teknolojileri ekibimizin, siber güvenlik ekibimizin ve siber güvenlik hizmeti aldığımız paydaşlarımızın da çalışmaları ile
bu saldırıya hemen müdahale ederek karşılık verdik ve saldırganların sistemlerimize erişimlerini engelledik. 

Benzer içerik:  Google, Sporcular İçin 2.1 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı!

Çalışmalarımız neticesinde müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışanlarımız açısından oluşması muhtemel riskleri bertaraf etmeyi
başardık ve devam edebilecek saldırılar için de önleyici ve alt yapımızı kuvvetlendirici çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Belirtmek isteriz ki hiçbir müşterimizin kredi kartı bilgisi ile ilgili bir risk söz konusu olmadığı gibi, Penti olarak tüm dünyadaki 600 mağazamızda, penti.com ve penti mobil uygulamamız ile de 7/24 müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.

Konu ile ilgili detaylı bilgi almak istemeniz halinde [email protected] uzantılı e-posta adresimize e-posta göndererek veya 0850 3330768 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılarımızla;
Penti

Sıkça Sorulan Sorular

1. Kredi kartı veya kişisel bilgilerim çalındı mı?

 Hiçbir müşterimizin kredi kartı bilgisini sistemlerimizde kayıt altında tutmuyoruz. Bu nedenle de kredi kartı bilgisi çalınması gibi bir risk asla söz konusu değildir. Bununla birlikte, bilgi teknolojileri ekibimiz, siber güvenlik ekibimiz ve siber güvenlik alanında hizmeti aldığımız paydaşlarımızla birlikte yaptığımız tetkikler neticesinde şimdiye kadar herhangi bir müşteri verisi ihlaline rastlanmamıştır. Ekiplerimiz gerekli tüm önlemleri en yüksek seviyede almaktadır.

2.  Mağazalar çalışıyor mu? Değişim yapabilir miyim?

 Penti olarak tüm dünyadaki 600 mağazamızda, penti.com ve penti mobil uygulamamız ile 7/24 müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Ürün değişim işlemlerinizi mağazalarımızdan gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

3. Penti.com çalışıyor mu? İadem ne zaman gerçekleşir?

 Penti olarak tüm dünyadaki 600 mağazamızda, penti.com ve penti mobil uygulamamız ile 7/24 müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Ancak güvenlik ve sistem iyileştirmeleri nedeniyle siparişinizin hazırlanma ve ücret iade süreçlerinde gecikmeler yaşanabilir. En kısa sürede işleminizi gerçekleştireceğiz. Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir