Connect with us


Dünya'dan Haberler

Paylaşımlı Scooter’larda Ücret Değişikliğine Gidiliyor

Yeni alınan karara göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırladı. Yönetmeliğe göre fiyatlandırmalarda üst sınırlar belirlendi.

Zaman:

Tarih:

Paylaşımlı Scooter'larda Ücret Değişikliğine Gidiliyor

Son zamanlarda git gide yaygınlaşan paylaşımlı elektrikli scooterlar MARTI gibi girişimler sayesinde oldukça popüler hale geldi. Milyonlarca kişi tarafından Türkiye‘nin birçok ilinde kullanılan elektrikli scooterlar, dakika başına ücretlendirme ve açılış ücretiyle hesaplanarak kullanıcıların gidecekleri yere kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor. Fakat son zamanlarda artan kullanımlar, veya yanlış kullanımlar, beraberinde bazı düzenlemeler de getiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre elektrikli scooterlar için plaka takmak zorunlu olacak. Bu scooterlar plakalı bir şekilde hizmet verecek olurken, kullanıcılar için fiyat sınırlandırması da getirilecek. Şuan için onay süresinde olan bu yönetmeliğe göre elektrikli scooter işine girmek isteyen şirketlerin elinde en az 1.000 adet scooter bulunması gerekecek. 1.000’den az elektrikli scooter’ı bulunan şirketler bu işi yapamayacak.

Diğer bir yandan bu şirketlerin en az 6 adet kalite yönetim sistemi belgesi bulundurması da zorunlu olacak. Diğer bir yandan hem elektrikli scooter kullanıcılarını içeren, hem de işletme sahiplerini içeren bazı ceza maddeleri de yer alacak. Bu sebeple tüm elektrikli scooterlarda plaka bulundurulması zorunlu olacak. Böylelikle ihlal tespit edildiğinde plaka üzerinden tespit işlemi yapılabilecek.

Benzer içerik:  TCDD, Elektrikli Scooter Şirketi Açıyor: "Çuf Çuf"
Paylaşımlı Scooter'larda Ücret Değişikliğine Gidiliyor

Son zamanlarda kullanımı artan ve mobil uygulama üzerinden kontrol edilen elektrikli scooterlara fiyat düzenlemesi de getirilecek. Bu düzenlemeyle birlikte elektrikli scooter açılış ücreti, 2 tam elektronik bilet fiyatını geçemeyecek. Dakika başı kullanım ücretine bakıldığındaysa dakika başı maksimum 1 tam elektronik bilet fiyatı alınacağı belirtiliyor.

İBB‘nin tam elektronik bilet fiyatının 3,50 TL olduğunu düşünürsek, açılış ücretleri maksimum 7 TL, dakika başı ise maksimum 3,50 TL olacağını söyleyebiliriz. Diğer bir yandan açılış ücreti minimum 1,75 TL olacakken, dakika başı ücret de minimum 1,25 TL olacak.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir