Oz Dizisi Oyuncusu, Çin Tarafından İdama Mahkum Edildi

Ünlü Oz dizisi oyuncusu olan Avustralya'lı Karm Gillespie, madde kaçakçılığı suçlamasıyla Çin'de idam cezasına çarptırıldı.
 Oz Dizisi Oyuncusu, Çin Tarafından İdama Mahkum Edildi

1997-2003 yılları arasında HBO kanalında yayınlanan ünlü hapishane dizisi Oz‘da rol alan eski oyuncu Karm Gillespie, Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırıldı. Çin medyasında yapılan haberlere göre 2013 yılında 7,5 kilogramlık uyuşturucu ile yakalanan Gillespie‘nin bu suçlama sebebiyle idam cezasına çarptırılması kararlaştırıldı.

2013 yılında yakalanan Avustralya’lı oyuncunun Çin’de geçtiğimiz hafta idam cezasına çarptırılması, Avustralya medyasından da büyük tepki çekti. Bir çok kişi bu idam cezasını kınarken, üst yetkililer de devreye girdi. Avustralya Başbakanı olan Scott Morrison, eski oyuncunun Çin’de tutuklanması konusunda önceden bilgileri olduğunu, bu konuyla ilgili Çin’li mevkidaşlarıyla iletişim kurduğunu belirtti.

Fakat açıklamalara göre Avustralya ve Çin Başbakanı görüşmüş olsa da, dava ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. Morrison, “Ben ve hükümetim, bizim vatandaşımız olan Karm Gilespie’nin Çin’de idam cezası alması nedeniyle çok üzgünüz.” açıklamalarında bulunarak üzüntüsünü dile getirdi.

Oz Dizisi Oyuncusu, Çin Tarafından İdama Mahkum Edildi

Eski oyuncunun arkadaşları ise konu hakkında farklı açıklamalarda bulundu. Gillespie’nin eski arkadaşlarından olan Roger James Hamilton, Gillespie’nin 7 yıl önce ortadan aniden kaybolduğunu belirtti. 7 yıldır arkadaşından haber alamadığını belirten Hamilton, arkadaşının yeni bir hayat kurmak istediğini düşünmesi sebebiyle aramayı bıraktıklarını belirtti.

Bu haberin ardından Gillespie’den haber alan Hamilton, arkadaşına tuzak kurulduğunu iddia ederek şu açıklamalarda bulundu “Onu birkaç yıl boyunca aradık çünkü aniden ortadan kaybolmuştu. Ardından yeni bir hayata başlamak istediğini düşünerek arayışlarımızı sonlandırmıştık. Bugün başına gelenleri öğrendim. Karm Gillespie’ı tanıyorum, eşi ve çocuklarına olan sevgisini biliyorum. Hayatının sonlanmasını hak eden biri değil.

İlgili İçerik  Corona Virüsü ile Savaşan Çin'den Son Fotoğraflar

Muhafazakar Avustralya medyası, konuyla ilgili yayınladığı haberlerde Çin’in misilleme amacıyla böyle bir idam girişiminde bulunduğu belirtildi. Bildiğiniz üzere covid-19 salgını sebebiyle Çin, oldukça tepki çeken bir ülke haline geldi. Avustralya, Çin’e karşı bağımsız bir soruşturma başlatmış ve Covid-19 salgını sebebiyle soruşturulmasını istemişti.

Ayrıca 2013 yılında yakalanan Gillespie’nin idam kararı da geçtiğimiz hafta verildi. Tüm bunlar idam kararının bir misilleme olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi. Ayrıca Çin, geçtiğimiz sene Kanada’da Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei yöneticisinin tutuklanmasının ardından, 2 Kanada vatandaşına “uyuşturucu kaçakçılığı” suçlamasıyla idam cezası vermişti. Bu da misilleme iddialarını güçlendiren bir diğer sebep oldu.

Fakat konu hakkında açıklamalarda bulunan Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham, bu cezanın misilleme olarak görülmemesi gerektiğini belirtti. Çin’in bu kararını kınadıklarını belirten Avustralya Ticaret Bakanı, konsolosluk üzerinden davayı takip edeceklerini belirtti.

Çin, dava için 10 gün boyunca itiraz hakkı tanımıştı. Avustralya’lı yetkililerin davaya müdahale etmesi sonucu idam cezasının değişip değişmeyeceği henüz bilinmiyor. Fakat ilerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Gelişmeler için “kitle.net” web sitemizi ve Instagram hesabımız “@kitlegram“ı takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın