Connect with us


Oyun Haberleri

Oyun Konsollarından Alınan Vergi Eski Haline Dönüyor

Ülkemizde oyun konsolları için getirilen ek gümrük vergisi, kısa bir süre sonra eski haline gelecek. Peki oyun konsolları bu vergi indiriminden etkilenecek mi?

Zaman:

Tarih:

Oyun Konsollarından Alınan Vergi Eski Haline Dönüyor

Oyuncuların büyük merakla beklediği yeni nesil oyun konsolları çok yakında çıkış yapacak. Fakat bu oyun konsollarının fiyat etiketleri de birçok ülkedeki oyuncular için büyük bir sorun oluyor. Yeni nesil oyun konsolları, ABD’de 499 dolar fiyat etiketiyle, Avrupa’da da 499 Euro fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Çok yakında çıkış yapacak olan yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X, vergilerden nasıl etkileniyor?

Birçoğunuzun ve oyuncuların da büyük ihtimalle bildiği gibi geçtiğimiz zamanlarda oyun konsollarına ek gümrük vergisi getirilmiş, %20 olan ek gümrük vergisi %50 seviyelerine kadar yükseltilmişti. Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı gümrük vergilerini büyük zamlar uygulanırken, bu vergilerden çoğunlukla oyuncular da etkilenmişti.

%50’lik ek gümrük vergisi ile zor durumda kalan oyuncuların oyun konsolu satın alması iyice zorlaşmıştı. Fakat yalnızca bahar dönemi için alınan bu karar, artık sonlanıyor. Oyun konsolları için ek gümrük vergileri %50 seviyelerinden %20 seviyelerine indiriliyor. Pandemi dönemi öncesinde %20 seviyelerinde olan ek gümrük vergileri tekrardan bu seviyelere indirilerek oyuncuların yeni nesil oyun konsoluna sahip olması en azından bir miktar daha da kolaylaştırılıyor.

Oyun Konsollarından Alınan Ek Gümrük Vergisi Eski Haline Dönüyor

Oyun Konsollarından Alınan Vergi Eski Haline Dönüyor Ülkemizde oyun konsolları için getirilen ek gümrük vergisi, kısa bir süre sonra eski haline gelecek. Peki oyun konsolları bu vergi indiriminden etkilenecek mi?

Oyun konsollarından alınan %50 ek gümrük vergisinin 1 Ekim’den itibaren, yani 10 gün sonradan itibaren %20 seviyelerine inecek olması, oyuncuların yeni nesil oyun konsoluna sahip olmasını daha da kolaylaştıracak. Buradan da anlayabileceğiniz gibi yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ve Xbox Series X, %20 ek gümrük vergisiyle karşımıza çıkacak ve böylelikle daha indirimli bir halde gelecek.

Benzer içerik:  PlayStation 5 Oyunlarının Cep Yakacak Türkiye Fiyatları Ortaya Çıktı

19 Kasım’da ülkemize gelecek olan PlayStation 5 ve 10 Kasım’da ülkemize gelecek olan Xbox Series X, %20 ek gümrük vergisi ile ülkemize gelecek. Bu oyun konsollarının %30 daha az ek gümrük vergisiyle ülkemize girecek olması da oyuncuların daha uygun maliyetlerle oyun konsolu sahibi olmasını sağlayacak. Eğer konsollar bu ay ülkemize gelmiş olsaydı, normalden çok daha pahalı olarak karşımıza çıkacaktı.

2 Yorum

2 Comments

  1. 9300 tl

    5 Ekim 2020 at 17:13

    Çok iyi niyetlisiniz ama öyle bir şey olmayacak ne yazık ki.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir