Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!

 Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!

Ormanlar Hızla Yok Oluyor ve Bu Her Geçen Sene Daha da Artıyor!

Ormanlar, tüm ülkeler için önem taşıyor. Ülkelerdeki sağlıklı birey ortalamasının yüksek olması, hastalık oranlarının azalması ve doğal afetlerdeki yüksek artışın önlenmesi ancak ormanlar ile sağlanabilir. Bu yüzden ormanlar ve ağaçlık bölgeler tüm ülkeler için dikkat edilmesi gereken alanlar olmaktadır. Ormanların yok edilmesi ve buralara farklı mimari yapıların inşası her geçen gün farklı bir sorunun ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Ekosistemdeki düzenin bozulmasına neden olan orman kıyımları sebebiyle her yıl binlerce insan çeşitli rahatsızlıklara yakalanıyor. Bazı hayvan popülasyonları tamamen yok oluyor. Ayrıca bazı istenmeyen doğal afetler yaşanıyor. Tüm bunların aşılması ve bir daha yaşanmaması için orman kıyımlarının en aza indirilmesi gerekmektedir. Şuan için tüm dünyada ciddi bir orman kıyımı yaşanıyor. Dünyanın dört bir yanında, farklı ülkelerde ve coğrafyalarda var olan ağaçlar yok ediliyor. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre son 20 yılın en kötü dönemi şuanda yaşanmaktadır. Ciddi oranda ağaç kıyımı gerçekleşiyor.

Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!
Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!

Bir Yılda Birleşik Krallık Alanı Kadar Ağaç Örtüsü Kayboluyor

Ülkelerin topraklarında yer alan ağaçları koruması ciddi oranda önem taşıyor. Fakat ülkelerin bir kısmı hatta neredeyse çoğu bunun farkında değil. Ormanların olmadığı durumlarda heyelanlar artıyor. Toprak kaymalarına bağlı olarak dere yataklarında taşkınlar ve sel baskınları da ortaya çıkıyor. Tüm bunların sebebi ormanların yok edilmesi. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre ormansızlaştırma eylemleri çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu işlemlerin en kısa sürede durdurulması küresel ısınma ve dünya sağlığı açısından önem taşıyor. Eğer yakın bir zamanda durdurulmaz ise işler çözülemez bir hal alacak. NYDF Assessment Partners (Değerlendirme Ortaklığı), yayınladığı eleştiri yazısında tüm bunları önemle vurguladı. Çeşitli ülkelere göndermeler yapıldı. Önlem alınması için de bazı ipuçları verildi. Yapılan eleştiri yazısında tehlike gözler önüne seriliyor. Bir yılda ortalama Birleşik Krallığa ait yüz ölçümü kadar orman yok ediliyor. Bu ise ciddi oranda sorunların başlaması anlamına gelmektedir.

İlgili İçerik  Trump: Salgının İsmi Çin Virüsü veya Kung Flu Olabilir!
Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!
Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!

Ülkelerin Politik Olarak Aldığı Bazı Önlemler Mevcut

Endonezya gibi bazı ülkeler kendince önlemler almaya çalışıyor. Ormanların bulunduğu alanlarda herhangi bir gelişime izin verilmiyor. Buralarda yeni yapıların inşa edilmesi ve nüfusun artırılması yasaklanmış durumda. Bu sayede ormanların korunması ve ağaç sayısının artırılması hedefleniyor. Geçtiğimiz yıllarda ciddi bir ormansızlaştırma organizasyonu ile karşı karşıya olan Endonezya bu sorunu aşmış gibi gözüküyor. Yakın bir gelecekte ormanlardaki hızlı azalmayı yavaşlatan Endonezya, birçok farklı Avrupa ülkesine de örnek olacak.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın