Connect with us


Dijital Haberler

Kripto Kraliçe’nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu

OneCoin sisteminin Bitcoin’in en büyük rakibi olduğunu söyleyen Ruja Ignatova, sistemden elde ettiği 15 milyar dolardan fazla para ile kayıplara karıştı.

Zaman:

Tarih:

Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu

Birkaç yıl önce (2016 yılında) Bitcoin‘in en büyük rakibi olacağı iddia edilen kripto para sistemi OneCoin, Kripto Kraliçe adıyla nam salan Ruja Ignatova isimli Bulgar kadın tarafından piyasaya sürülmüştü. Yatırımcıların gözünü boyayan ve geleceğin en değerli kripto para birimi olacağı düşünülen OneCoin kısa sürede tanınmayı ve yüksek miktarlarda yatırımlar almayı başarmıştı. Geçtiğimiz yıllarda kayıplara karışan ve her yerde aranan Kripto Kraliçe‘nin, Onecoin isimli ponzi sisteminden elde ettiği 15 milyar dolardan fazla para ile kaçtığı düşünülüyor.

OneCoin Sistemi Nasıl İşliyor?

OneCoin Sistemi Nasıl İşliyor?
OneCoin Sistemi Nasıl İşliyor?

Normal kripto para sistemleri, örneğin Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri Blockchain mantığı ile kullanılır. Fakat bu tür kripto paralara en büyük rakip olacağını iddia eden Kripto Kraliçe‘nin sistemi OneCoin bu şekilde işlemiyordu ve Blockchain mantığı ile alakası yoktu. Kullanıcılar sadece sisteme para yatırarak kripto para elde ediyordu ve bu paralar tamamen şirketin kasasında tutuluyordu. Uzmanlar yaptığı açıklamalarda bunun, diğer saadet zincirlerinden hiç bir farkı olmadığını ve Blockchain mantığıyla hiç bir şekilde bağdaşmadığını belirtti. Örneğin Türkiye’de de Mehmet Aydın isimli kişi Çiftlik Bank isimli sanal oyun ile 1 milyar 100 milyon liradan fazla para toplamış ve kayıplara karışmıştı.

Kripto Kraliçe Lüx Hayatıyla da Biliniyordu

Bebe Rexha
Bebe Rexha

Sistemden kazandığı paralar ile lüx hayat yaşayan Kripto Kraliçe, sürekli milyonlarca dolarlık evlere yatırım yapıyordu. Özel olarak yaptığı bir çok partiye ünlü isimleri de davet eden Kripto Kraliçe, özel bir partisi için Bebe Rexha’yı evinde ağırlamıştı. Ayrıca Kripto Kraliçe, OneCoin sistemini “Bitcoin Katili” olarak tanmlıyordu.

Benzer içerik:  Bitcoin, Yılların Ardından Tekrar 19 Bin Dolar Barajını Aştı

Ruja Ignatova Özel Bir Etkinlik Öncesi Sırra Kadem Bastı

Ruja Ignatova Özel Bir Etkinlik Öncesi Sırra Kadem Bastı
Ruja Ignatova Özel Bir Etkinlik Öncesi Sırra Kadem Bastı

Lizbon’da düzenlenecek olan özel bir etkinliğe davet edilen OneCoin ekibi etkinliğin son anında kadar gitmeyi planlıyorlar ve Kripto Kraliçe ile sürekli iletişim kuruyorlardı. Fakat tam etkinlik günü Kripto Kraliçe sırra kadem bastı ve bir daha kimse kendisine ulaşamadı. 15 milyar dolardan fazla para ile kaçtığı düşünülen Ruja Ignatova, dünyanın 4 bir yanında aranmasına ve yetkililerin konuyla ilgili soruşturma başlatmasına rağmen hiçbir şekilde kendisine ulaşılamadı.

Kardeşi Konstantin Ignatova İstanbula Kaçarken Yakalandı

Onecoin: Konstantin Ignatova İstanbula Kaçarken Yakalandı
Onecoin: Konstantin Ignatova İstanbula Kaçarken Yakalandı

Kripto Kraliçe’nin 2017 yılında kayıplara karışmasından itibaren hiçbir şekilde haber alınamadı. Fakat kardeşi ve OneCoin şirketinin genel müdürü Konstantin Ignatova, İstanbul’a uçak bileti alarak İstanbul’a kaçmayı planlarken FBI tarafından yakalandı.

Bir Çok İnsan OneCoin’e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Bir Çok İnsan OneCoin'e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor
Bir Çok İnsan OneCoin’e Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Hala kapanmamış olan ofisleri bulunan OneCoin şirketine bir çok yatırımcı yatırım yapmaya devam ediyor. Şirket’in kurucusu Ruja Ignatova’nın kayıplara karışmasına rağmen yatırımlara devam eden girişimciler, Bitcoin kullanıcılarının sistemi kıskandığı için bu tür iftiralar attığını söyleyerek yatırımlara devam edeceklerini söylüyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir