Connect with us


Dijital Haberler

Olası Bir WeChat Yasağının iPhone Satışlarını Düşüreceği Söyleniyor

ABD’nin WeChat’e olası bir ambargo uygulaması sonucunda iPhone cihazların satışlarında dünya genelinde %30’luk bir düşüş yaşanabileceği iddia edildi.

Zaman:

Tarih:

Olası Bir WeChat Yasağı, iPhone Satışlarını Düşürebilir

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Çin merkezli WeChat, WhatsApp alternatifi sesli, yazılı ve görüntülü olarak hizmet veren bir mobil uygulama. Son günlerce milyonlarca kişinin ilgisini çeken ve adeta WhatsApp yerine kullanılmaya başlanan WeChat, ABD tarafında da hedef alındı. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde ABD’li şirketlerin WeChat ve TikTok ile iş yapmasını yasaklamıştı.

Uzun bir süredir TikTok’u hedef alan ve 15 Eylül‘e kadar TikTok’un ABD merkezli bir şirkete satılmaması durumunda TikTok’un ülke genelinde yasaklanacağını söyleyen Donald Trump, bu sürecin ardından geçtiğimiz günlerde ABD merkezli tüm şirketlere TikTok ve WeChat ile çalışma yasağı getirmişti. Huawei’ye uyguladığı ambargonun benzerini Çin merkezli sosyal medya şirketleri TikTok ve WeChat’e karşı da kullanan ABD, Çin tarafından büyük bir tepki çekti.

TikTok’un yasaklanacağı konuşulurken, bunun ardından WeChat’in de listeye eklenmesi dikkat çekti. Şuan için WeChat ile ilgili herhangi bir yasaklama kararı açıklaması bulunmasa da, ABD’li şirketlerle iş yapma yasağının 15 Eylül’e kadar yürürlüğe girecek olması sebebiyle bazı sorular ortaya çıktı. TF International Securities‘den bir araştırmacı, ABD’li şirketlere WeChat ile çalışma yasağı getirilmesi durumunda olacakları ortaya koydu. Buna göre eğer bu yasak yürürlüğe girerse ve Apple, iPhone’lardaki mağaza uygulaması App Store üzerinden WeChat’i kaldırırsa, iPhone satışlarında büyük bir düşüş yaşanabilir.

Benzer içerik:  Devler Çarpışıyor: Apple, Samsung'a 950 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek
Olası Bir WeChat Yasağının iPhone Satışlarını Düşüreceği Söyleniyor ABD'nin WeChat'e olası bir ambargo uygulaması sonucunda iPhone cihazların satışlarında dünya genelinde %30'luk bir düşüş yaşanabileceği iddia edildi.

Açıklamalara göre eğer Apple, App Store üzerindeki WeChat’i dünya genelinde kaldırırsa, iPhone satışları %30 oranında azalabilir. Özellikle bu durum Çin’de gerçekleşebilir. Fakat Apple, sadece ABD’de WeChat’i App Store üzerinden kaldırırsa, yine %6 oranında bir satış kaybı yaşanabilir. Diğer bir yandan WeChat’in tüm dünya genelinde App Store’dan kaldırılması, Apple’ın diğer ürünleri olan AirPods, iPad, Apple Watch gibi ürünlerinde dünya genelinde %15-%25 oranlarında bir düşüş yaşayabilir.

Şuan için bunlar yalnızca bir iddia olsa da, bu iddialar ünlü bir araştırmacı tarafından yapıldı. İlerleyen zamanlarda gidişatı hep birlikte göreceğiz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir