ODTÜ’nün Elinde Bulunan .tr Domain Uzantısı BTK’ya Geçiyor

 ODTÜ’nün Elinde Bulunan .tr Domain Uzantısı BTK’ya Geçiyor

1990 yılından beri IANA/ICANN’den aldığı uluslararası yetki ile .tr uzantılı tüm alan adlarının yönetimini yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesinin yetkisi BTK’ya veriliyor.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu IANA/ICANN’den aldığı yetki ile bu zamana kadar nic.tr üzerinden com.tr, net.tr, org.tr gibi uzantılı alan adlarının satışını yapan ve yetkisi tamamen ellerinde bulunan ODTÜ, artık bu yetkiyi Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu “BTK”ya devrediyor.

Orta Doğu Teknik Üniversites, .tr uzantısının kullanıma sunulduğu nic.tr sitesinden şu açıklamayı yaptı;

“Üniversitemiz, 21 aralık 2018 tarihinde imzaladığı sözleşme ile “.tr” uzantılı alan adı kayıt otoritesi yetkisini, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu “BTK”ya devretmiştir. Sözleşmenin şartları gereği, 2020’nin Ağustos ayında Nic.tr sistemini kapatmayı ve .tr ağ bilgi sistemi “TRABİS”e taşımayı öngörüyoruz.

Nic.tr üzerinden yaptığı resmi açıklama ile ODTÜ üniversitesinin bu yetkisinin sonlanacağı belirlendi.

Nic.tr Eski Domainler Ne Olacak?

Nic.tr’yi kapatacağını ve .tr alan adı yetkisini BTK’ya devreden ODTÜ, konu ile alakalı eski domainler için şu şekilde bir açıklama yaptı.

“23 Aralık 2019 tarihinde Nic.TR tarafından yönetilmekte olan “.tr” uzantılı domainler sistemde yetkili olan kullanıcılarımızın onayı ile METUnic’e ve diğer kayıt operatörlerimize aktarılabilecektir. Aktarım sistemimiz devreye girdiğinde sayfamız üzerinden duyurulacaktır (nic.tr)”

Ayrıca Nic.TR yönetimi konu ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında, hazırda .tr uzantılı alan adları olanlar için alan adlarının yenileme süreci yakınsa bir an önce yenileyin çağrısında bulundu. Maksimum 3 ay içerisinde nic.tr üzerinden kayıt ve yenileme işlemlerinin durdurulacağını söyleyen Nic.TR yetkilileri, eski domainlerin kullanımının aksamaması için bir an önce yenilenmesi çağrısında bulundu.

İlgili İçerik  ICANN: Üst Düzey Alan Adı .org'un Satışı Rahatsız Edici

.tr Uzantısı Neden BTK’ya Geçiyor?

NewsLab Turkey editörleridnen olan Arda Çetin konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları belirtti;

“Tr uzantısı vermek teknik bir konu. BTK mayıs ayında açtığı davayı kazandı. Zaten bu gelişmeler basına yansımıştı. Ancak teknik olarak .tr uzantısını veremiyordu. Bu süre zarfında BTK, TÜBİTAK’a teknik altyapı hazırlattı. Şimdi BTK teknik olarak hazır hale geldi ve tr uzantısını fiili olarak vermeye hazırlar. Bugün bu “teknik ve fiili” geçiş tamamlanmış oldu “

Çetin’in söylemlerine göre BTK daha önce de ODTÜ’ye bu konuda dava açmıştı ve davayı 8 mayıs 2019’da kazanmıştı. Bu davadan sonra da ODTÜ karara itiraz ederek temyiz sürecini başlatmıştı.

Yeni .tr Domain Uzantı Fiyatları

  • net.tr: ₺29.90
  • com.tr: ₺29.90
  • org.tr: ₺29.90
  • name.tr: ₺5.90
  • info.tr: ₺17.90
  • edu.tr: ₺29.90
  • bbs.tr: ₺17.90
  • biz.tr: ₺17.90
  • gen.tr: ₺17.90
  • web.tr: ₺17.90

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın