Connect with us


Dijital Haberler

Nostalji Arayan Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından Oldu

Bir Bitcoin yatırımcısı, Electrum adlı uygulamanın eski sürümünü yükledi ve bu uygulamadaki dolandırıcılık sebebiyle 16 milyon dolarını kaybetti.

Zaman:

Tarih:

Bir Yatırımcı, 16 Milyon Dolarlık Bitcoinini Çaldırdı

Dünyanın en büyük kripto para birimlerinden olan ve kripto paraların lideri konumunda olan Bitcoin, son zamanlarda devasa bir artış yaşıyor. Fakat Bitcoin’in altın dönemleri olan bu dönemlerde bu teknolojinin zararları da gündeme geliyor. Tamamen merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan Bitcoin, merkezi olmaması sebebiyle müdahale edilemez bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Sistemde bazı önlemler ve kontrolcüler bulunsa da, bunlar oldukça kısmi denebilir. Bu sebeple her geçen gün kripto para birimi dolandırıcılıkları karşımıza gelmeye devam ediyor.

Aslında dolandırıcılık işlemlerinin kripto para birimiyle pek de ilgisi yok. Sadece fiat para birimi, yani Türk Lirası gibi para birimleri yerine dolandırıcılar bitcoin ile dolandırmayı tercih ediyor. Bitconi her ne kadar güvenli olsa da, günümüzde fiat para birimleri ile dolandırıcılıklar yapıldığı gibi, kripto para birimlerinde de yapılıyor. Fakat kripto paraların dolandırıcılar için en büyük artısı, bu paraların takibinin oldukça zor olması.

Tamamen anonim olarak kullanılabilen kripto para birimi Bitcoin, dolandırıcıların çok kolay bir şekilde dolandırıcılık yapmasını ve yakalanmamasını sağlıyor. Bu örneklerden biri de bir yatırımcının nostalji meraklılığı sebebiyle gerçekleşti. Electrum adlı cüzdan uygulamasının eski sürümünü yüklediğini aktaran bir Bitcoin yatırımcısı, bunun “aptalca” olduğunu kabul ettiğini ve bu eski sürüm uygulama sebebiyle tam 1.400 Bitcoin kaybettiğini açıkladı. 1.400 Bitcoin kulağa az gelse de, bugünkü değerinin 121 Milyon TL’ye denk geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Nostalji Arayan Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından Oldu Bir Bitcoin yatırımcısı, Electrum adlı uygulamanın eski sürümünü yükledi ve bu uygulamadaki dolandırıcılık sebebiyle 16 milyon dolarını kaybetti.

Sadece 1 bitcoin transfer etmek istediğini söyleyen yatırımcı, bunu yapmaya çalışırken elindeki 1.400 Bitcoinin çalındığını belirtti. 1 Bitcoin transferi yaparken uygulamanın hata verdiğini ve güncelleme yapması gerektiğini belirten bitcoin yatırımcısı, bu hata mesajına inanarak uygulamayı güncellemeye çalıştı. Fakat ekrana gelen bu hata mesajı, bir hacker tarafından sahte olarak gönderilmişti. Daha sonra 1 bitcoin transferi yapmak isteyen yatırımcının elindeki 1.400 bitcoin birden yok oldu.

Benzer içerik:  Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

2017 yılından beri bu cüzdana erişmediğini ve yeni giriş yaptığını belirten yatırımcı, Electrum adlı cüzdan uygulamasının eski sürümü yüzünden milyonlarca dolarının gittiğini Github forumunda paylaştı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance’ın CEO’su ise kripto para yatırımcılarını Electrum’un eski sürümünü kullanmaması için uyardı. “Bu Electrum resmi sürümüne dikkat edin. Bu adam 1400 BTC kaybetti ve birçok kişi de para kaybetti.” şeklinde açıklamalarda bulunan Binance CEO’su Changpeng Zha, daha önce bunun gibi dolandırıcılıkların pek çok kez yaşandığını da hatırlattı.

Nostalji Arayan Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından Oldu Bir Bitcoin yatırımcısı, Electrum adlı uygulamanın eski sürümünü yükledi ve bu uygulamadaki dolandırıcılık sebebiyle 16 milyon dolarını kaybetti.

Günümüzde milyonlarca dolarlık değerlemelere ulaşan bu kripto para birimlerini korumak için oldukça güvenli uygulamalar ve cüzdanlar kullanılmalı. Dünyanın en büyük kripto para borsaları, kripto para yatırımında kullanılabilecek olan en güvenli borsalardır. Diğer bir yandan eski sürüm hiçbir araç kripto paralar için kullanılmamalıdır. Çoğu uygulama/cüzdan, eğer güvenlik açığı keşfedilirse bunu yeni sürüm ile değişir. Eski sürümlerde keşfedilen güvenlik açıkları birçok hacker tarafından bilindiğinden dolayı bu uygulamaların kullanımı oldukça sakıncalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir